Posledice izraelskega napada v Sarafandu. Foto: Reuters
Posledice izraelskega napada v Sarafandu. Foto: Reuters

"Izraelski sovražnik je napadel vojaški center v mestu Sarafand na jugu, kar je povzročilo mučeništvo treh vojakov," je sporočila libanonska vojska.

Libanonsko ministrstvo za zdravje je sporočilo, da je bilo v napadu ranjenih 17 ljudi.

Libanonska vojska je še dodala, da so izraelske sile napadle tudi vozilo na jugu države in pri tem ranile dva njihova vojaka. Eden je pozneje umrl zaradi poškodb.

Predtem je bilo po podatkih zdravstvenega ministrstva v izraelskih napadih v Libanonu v zadnjih 24 urah ubitih 28 ljudi, ranjenih pa 107.

Skupaj je bilo od oktobra lani v Libanonu ubitih 3544 ljudi, več kot 15.000 je ranjenih.

Pred napadom na Sarafand je tiskovni predstavnik libanonske vojske Fadi Eid dejal, da je bilo v izraelskih napadih doslej ubitih 38 libanonskih vojakov. Zdaj je žrtev med pripadniki libanonske vojske torej 42.

V nedeljo so izraelske sile bombardirale tudi položaj libanonske vojske v Mariju na jugovzhodu Libanona. Pri tem sta bila ubita vojaka, trije pa so v kritičnem stanju.

Libanonski vojaki zadnje mesece izvajajo operacije reševanja in iskanja preživelih v spopadih med Izraelom in libanonskim gibanjem Hezbolah, poroča Al Džazira.

Libanonska vlada je v ponedeljek sporočila, da načrtuje vložiti uradno pritožbo na Varnostni svet ZN-a zaradi "ponavljajočih se napadov" Izraela na libanonsko vojsko. Izraelske sile je Bejrut obtožil večkratnih kršitev mednarodnega prava.

Raketni napad na mirovne sile ZN-a

V torek pa je italijansko ministrstvo za obrambo sporočilo, da je osem raket zadelo štab italijanskega kontingenta ZN-ovih mirovnih sil v Libanonu UNIFIL v Čami na jugu države.

O ranjenih ni poročil, a pet italijanskih vojakov je na opazovanju po napadu, je sporočilo italijansko ministrstvo.

Preiskava o tem, od kje so rakete priletele in kdo je odgovoren, še poteka.

UNIFIL pa je sporočil, da so bili v eksploziji rakete v bližnji Ramji ranjeni štirje ganski pripadniki modrih čelad. Misija ZN-a je sporočila, da so raketo "najverjetneje izstrelili nedržavni akterji znotraj Libanona".

Tudi modre čelade v Libanonu so tarče izraelske vojske. Foto: Reuters
Tudi modre čelade v Libanonu so tarče izraelske vojske. Foto: Reuters

Argentina se umika iz UNIFIL-a

V torek je Argentina obvestila UNIFIL, da se umika iz te misije. UNIFIL ni želel komentirati razlogov za umik Argentine, v njem so delovali trije argentinski pripadniki.

V UNIFIL-u sodeluje 48 držav. V zadnjih dveh mesecih je bilo v izraelskih zračnih napadih ranjenih več kot 20 pripadnikov modrih čelad. Poškodovanih je bilo več oporišč ZN-ovih sil. Izrael oporišča modrih čelad obtožuje, da ščitijo borce Hezbolaha.

V Sirijo pobegnilo pol milijona ljudi

Urad ZN-a za usklajevanje humanitarnih zadev (OCHA) je v torek sporočil, da je zaradi nedavne zaostritve izraelskih napadov v sosednjo Sirijo pobegnilo okoli 540.000 prebivalcev Libanona.

Dve tretjini teh beguncev predstavljajo državljani Sirije, med katerimi so številni pred tem v Libanon prebegnili zaradi državljanske vojne v domovini.

V šestmilijonskem Libanonu okoli četrtino prebivalstva predstavljajo sirski begunci, ki so zbežali pred državljansko vojno, saj v njihovi domovini traja od leta 2011, podatke libanonski oblasti navaja nemška tiskovna agencija DPA.

Po zaostritvi izraelskih napadov na Libanon sredi oktobra in poznejši kopenski invaziji so se številni Sirci odločili, da zatočišče najdejo v razdejani domovini. V iskanju varnosti so se jim pridružili tudi številni Libanonci.

Izraelski napadi na Palmiro

V izraelskih napadih na starodavno mesto Palmira v osrednji Siriji je bilo ubitih najmanj 36 ljudi, več kot 50 pa ranjenih, je sporočilo sirsko obrambno ministrstvo in pojasnilo, da so napadi povzročili tudi veliko materialno škodo.

Sirski observatorij za človekove pravice s sedežem v Angliji je medtem sporočil, da je bilo v najmanj treh napadih ubitih 41 ljudi, od tega sedem proiranskih sirskih borcev in 22 tujih borcev, članov iraške oborožene skupine, ki jo prav tako podpira Teheran. Ranjenih naj bi bilo najmanj 60.

Po navedbah sirske državne tiskovne agencije Sana je bil eden od napadov usmerjen na industrijsko območje in stavbe v bližini starodavne Palmire, ki je uvrščena na Unescov seznam svetovne dediščine.

Mesto je pod nadzorom sirskih državnih sil od leta 2017, ko so od tam z rusko pomočjo pregnali pripadnike Islamske države (IS). Ti so v času zasedbe uničili več starodavnih spomenikov v mestu.

Današnji napadi predstavljajo nadaljevanje izraelske agresije v Siriji, ki se je okrepila po nedavni zaostritvi konflikta v Libanonu. Izrael napade na ozemlju Sirije, katere del tudi okupira, sicer redko komentira.

Po podatkih omenjenega observatorija je samo letos izvedel 152 napadov na cilje v Siriji, opustošeni zaradi državljanske vojne, ki traja že več kot 13 let.