Število žrev je skozi dan naraščalo, dokončno pa bo znano šele v prihodnjih dneh. Ranjenih naj bi bilo okoli 700 ljudi.
Prva eksplozija je odjeknila ob 8.51 na podzemni postaji Liverpool Street, nato je ob 8.56 eksplodiralo na Piccadillyju na na nekem podzemnem vlaku.
21 minut zatem je na postaji podzemne železnice na Edgware Roadu eksplodirala še ena bomba, 9.47 pa je na tipičnem londonskem dvonadstropnem avtobusu odjeknila še četrta eksplozija, vendar pa število žrtev tega napada še ni znano, saj imajo reševalci velike težave z identifikacijo trupel. Po nekaterih neuradnih podatkih naj bi bilo žrtev napada celo več kot sto.
Proti večeru je policija ljudem prepovedala dostop do postaje podzemne železnice Victoria, saj naj bi tam našli sumljiv paket.
- Stoji za napadi Al Kaida?
- Oglejte si fotozgodbo o napadu
V reševalni akciji sodeluje okoli sto vozil prve pomoči in več kot 200 reševalcev. V razbitinah je bilo ujetih veliko ljudi, a so jih po zagotovilih policije že rešili. 45 ljudi je utrpelo resne poškodbe. Ena žrtev naj bi umrla v bolnišnici.
Policija je Britance opozorila, naj bodo previdni, saj so se znašli v zanje zelo občutljivem položaju. Dodala je, da še ni jasno, ali je nevarnost že mimo.
Blair zopet v London
Britanski premier Tony Blair, ki je napad označil za teroristično dejanje, se je že vrnil v Gleneagles, kjer se bo pridružil voditeljem držav skupine G-8. Zaradi napada je namreč zapustil srečanje in se vrnil v London.
Zatrdil je, da je precej logično, da je bil napad organiziran hkrati z začetkom srečanja skupine G-8, dodal pa je, da je izrednega pomena, da se srečanje kljub njegovemu odhodu nadaljuje. Ostro je napadel pripravljalce napada in zagotovil, da jih bodo pripeljali pred roko pravice.
Napade obsodil tudi VS
Varnostni svet ZN-a je na izrednem zasedanju soglasno obsodil bombne napade v Londonu, ki so terjali številne žrtve civilistov. Hkrati so predstavniki držav v VS-u sorodnikom žrtev izrekli sožalje, vse države pa pozvali, naj pomagajo pri kaznovanju odgovornih.
VS izraža tudi odločenost za boj proti terorizmu. Britanski veleposlanik pri ZN-u Emyr Jones Parry je že pred zasedanjem menil, da bi se moral London zbuditi v radosti zaradi osvojene organizacije poletnih olimpijskih iger leta 2012, vendar pa se je zbudil s tragedijo. Sprejeta resolucija 1.161 teroristične napade označuje za barbarske.
Panika v vagonih
Potniki so bili približno pol ure zaprti v vagonih, zaradi česar je nekatere zajela panika in so omedlevali, potniki z ene izmed postaj pa naj bi ven prihajali okrvavljeni.
Po besedah potnikov, ki so bili v času eksplozije na podzemni železnici, se je eden izmed vlakov na postaji ustavil, uslužbenci podzemne železnice pa so jih skušali čim hitreje evakuirati.
Ob tem niso dobili nobenih podatkov, zakaj se to dogaja. Na drugi postaji pa so jim ob evakuaciji dejali, da je na postaji Liverpool Station odjeknila bomba.
Borza se je odzvala
Na dogodek so se odzvali tudi britanski trgi, saj so delnice padle, državne obveznice so poskočile, padla pa je tudi vrednost funta. Poznavalci tudi opozarjajo, da bo incident slabo vplival na podobo Londona, ki je ravno včeraj dobil organizacijo olimpijskih iger leta 2012.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje