Napad na gledališče v Mariupolju je bil predmet številnih razprav. Foto: EPA
Napad na gledališče v Mariupolju je bil predmet številnih razprav. Foto: EPA

44-letno novinarko so preganjali zaradi objave na družbenih omrežjih marca lani, povezane z napadom na gledališče v ukrajinskem pristaniškem mestu Mariupolj, ki je po dolgem obleganju prešlo pod ruski nadzor. Kijev in njegovi zahodni zavezniki so za smrt več sto civilistov, ki so si zatočišče pred spopadi poiskali v gledališču, obtožili Rusijo, ki pa to zanika.

V prispevku naj bi Marija Ponomarenko zapisala, da so napad na gledališče izvedla ruska vojaška letala, kar pa je Moskva zanikala. Za novinarko, ki so jo aretirali aprila lani, so tožilci zahtevali devet let zaporne kazni. Njen odvetnik je sodišče opozoril na poslabšanje duševnega zdravja njegove stranke in zahteval, da ji zagotovijo zdravstveno oskrbo, je sporočila ruska nevladna organizacija OVD-info.

Poleg šestletne zaporne kazni so Ponomarenkovi za pet let tudi prepovedali opravljanje novinarske dejavnosti. Na sodišču je novinarka krivdo zanikala. "Če bi res storila kaznivo dejanje, potem bi bilo mogoče zaprositi za prizanesljivost, vendar tega zaradi svojih moralnih in etičnih načel kljub temu ne bi storila," je dejala.

Dodala je, da je domoljubka in opozicijska pacifistka. "Noben totalitarni režim še nikoli ni bil tako močen, kot je bil pred svojim propadom," je še povedala pred sodiščem.

Rusija je po začetku invazije v Ukrajini uvedla novo zakonodajo, ki kriminalizira lažne ali škodljive informacije o ruski vojski in ofenzivi v Ukrajini. Marija Ponomarenko je le ena od številnih prebivalcev Rusije in ruskih novinarjev, ki so bili zaradi kritik na račun ruske invazije v Ukrajini poslani v zapor.