Razmere v zdravstvu na Hrvaškem se ne razlikujejo veliko od slovenskih, a po poletnem zmanjšanju obsega in plačila nadur ter uvedbe izmenskega dela so zdravniki stavkali kar pol leta. Zdravniki so stavko prejšnji teden zamrznili in se odločili, da bodo dosledno spoštovali nova navodila zdravstvenega ministrstva, da bi dokazali absurdnost nove ureditve.
Kirurgu protestniku grozi kazenska ovadba
V največji hrvaški bolnišnici KBC Zagreb zdravniki na dan opravijo več sto operacij. Po novem, ker jim ministrstvo ne izplačuje več nadur in delajo v 8-urnih izmenah, se zadeve zapletajo.
Kirurg je tako pred dnevi, ko se mu je iztekel delovni čas, protestno prekinil operacijo trebušne votline. Operacijo je prekinil po natanko petih urah dela, poseg, ki je trajal še tri ure, pa je tako končal njegov kolega, ki je začel svojo izmeno. Direktor kliničnega centra dr. Zlatko Giljević grozi s pravnimi sankcijami: "To ni sporno le moralno, ampak tudi kazensko."
Nadure dovoljene, a niso plačane
Med zdravstvenimi delavci vre že pol leta, vse od uvedbe nove delovne ureditve. Zdravniki opozarjajo, da na Hrvaškem glede na standarde Evropske unije primanjkuje 4.500 zdravnikov, država pa jih z novo ureditvijo, da bi prihranila, sili, da še manj delajo.
"Okoli 5.800 bolnišničnih delavcev mora opraviti delo za 10.300 zdravnikov, minister in hrvaška vlada pa ne dovoljujeta nadur oziroma nadure dovoljujeta, vendar nam jih nočeta plačati," je odločen dr. Trpimir Goluža, predsednik hrvaškega združenja zdravnikov.
Razmere v večini hrvaških bolnišnic so slabe, resorno ministrstvo je predpisalo nove recepte, a brez dogovora z zdravniki se stanje zagotovo ne bo izboljšalo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje