Predlog poražene resolucije, ki bi za odobritev potrebovala devet glasov, dobila pa jih je le osem, je določal rok 12 mesecev za mir in rešitev spora med Izraelci in Palestinci ter popoln umik Izraela s palestinskih zasedenih ozemelj do leta 2017. Palestinci bi kot prestolnico dobili Vzhodni Jeruzalem.
Zmanjkal en glas
Za resolucijo so poleg Francije glasovale Rusija, Kitajska, Čad, Čile, Jordanija, Argentina in Luksemburg. Proti pa ZDA skupaj z Avstralijo. Ameriški državni sekretar John Kerry je v preteklih dneh intenzivno lobiral pri kolegih v prestolnicah držav članic VS-ja in uspešno prepričal Veliko Britanijo, Litvo, Nigerijo, Južno Korejo in Ruando, da so se vzdržale glasovanja, kar je bilo dovolj. Ker resolucija ni dobila devetih glasov podpore, se ameriški glas proti niti ne šteje kot veto.
Potrditev resolucije v Varnostnem svetu Združenih narodov (VS ZN) zahteva devet glasov v 15-članskem Varnostnem svetu ZN-a, če seveda ni proti katera izmed petih stalnih članic (ZDA, Rusija, Kitajska, Velika Britanija, Francija). V tem primeru za poraz resolucije zadostuje le en glas proti od teh petih držav.
Ameriška veleposlanica Samantha Power je glas proti razložila s tem, da predlog resolucije ni dovolj upošteval varnostne skrbi Izraela. Mansur je dejal, da se Američani nikoli niso hoteli resno pogovarjati o besedilu. ZDA so do zdaj vedno vložile veto na resolucije, ki niso bile po volji Izraelu, tokrat pa bi bilo to malce bolj nerodno, ker Washington potrebuje arabske zaveznike za boj proti Islamski državi (IS).
Izrael izrazil zadovoljstvo
Izrael je medtem že pozdravil glasovanje VS-ja ZN-a. "Vsak Izraelec, ki si želi mir z našimi sosedi, je lahko le zadovoljen z izidom tega glasovanja," je izjavil namestnik izraelskega zunanjega ministra Cahi Hanegbi. "To je udarec prizadevanjem (palestinskega predsednika) Mahmuda Abasa, da bi nas osramotil in osamil," je dodal.
Izraelski zunanji minister Avigdor Liberman je izjavil, da Palestinci s poskusi, da bi državnost dosegli z enostranskimi koraki v ZN-u, ne bodo dosegli nič. "Iz neuspeha glasovanja v Varnostnem svetu bi se morali Palestinci naučiti, da s siljenjem Izraela v enostranske postopke ne bodo dosegli nič - kvečjemu nasprotno," je poudaril v sporočilu za javnost. Ob tem je bil kritičen do držav, ki so podprle resolucijo, predvsem "nekaterih evropskih držav".
Še ena možnost za Palestino
Palestinski predstavnik pri ZN-u Rijad Mansur je po glasovanju kritiziral ZDA brez omembe imena in dejal, da so bile vse države razen ene za kompromis. Dodal je, da se bo palestinsko vodstvo o nadaljnjih korakih odločilo v naslednjem dnevu.
Palestinci lahko še enkrat poskusijo z resolucijo januarja, ko Varnostnemu svetu predseduje Čile, čeprav je lahko največ, kar bi dosegli, to, da ZDA prisilijo v veto. Druga možnost je, da Palestinci poskušajo s priznanjem v Generalni skupščini ZN-a oziroma poskušajo celo sprožiti postopek proti Izraelu pred Mednarodnim kazenskim sodiščem (ICC), za kar pa je prav tako potrebna potrditev Varnostnega sveta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje