Obramba je trdila, da so se napadi res zgodili, a so bili družinske narave. Foto:
Obramba je trdila, da so se napadi res zgodili, a so bili družinske narave. Foto:
Amiši v Ohiu
V Ohiu živi okoli 61.000 amišev, kar je malo manj kot v Pensilvaniji, kjer naj bi jih živelo največ. Foto: EPA
Amiši v Ohiu
Med storilci je bilo tudi šest žensk. Foto: EPA

Zagovorniki žrtev so pojasnili, da imajo dolgi lasje in brada za amiše verski pomen. Amiši, sicer pripadniki anabaptistične veje protestantske krščanske verske skupnosti, verjamejo, da jim Biblija zapoveduje, da si morajo po vstopu v zakonski stan ženske pustiti dolge lase, moški pa si ne smejo briti brade.

Odvetniki tožene strani na sodišču dejanja storilcev niso zanikali, v njihovo obrambo so dejali le to, da se dejanje ni zgodilo iz sovraštva, temveč zaradi družinskih razlogov.
Vodja omenjene skupine amišev Samuel Mullet je bil obsojen zaradi posrednega dejanja, saj ni sodeloval pri nasilnem striženju, storilce - med njimi je bilo šest žensk in deset moških, štirje njegovi sinovi - je k dejanju le spodbujal. Mullet je bil med drugim kaznovan še za načrtovanje petih drugih napadov na pripadnike amišev, ki so se lani zgodili v Ohiu.
Mullet svojo skupnost vodi s 'trdo roko'
Dejanje se je zgodilo oktobra lani, ko naj bi nastal spor zaradi Mulletovega avtokratskega vodenja skupnosti. Kot poroča BBC, je v dokaznem gradivu, ki je bilo predloženo sodišču, zapisano, da naj bi Mullet zahteval popolno poslušnost svojih članov. Znano je, da amiši živijo skromno življenju in zavračajo moderno tehnologijo, v vsakdanjem življenju pa imajo svoja pravila.
Mullet je člane skupnosti, ki so kršili njegova pravila, kaznoval tako, da jih je ukazal pretepsti, zapirati v kurnike, v nekaterih primerih naj bi imel spolne odnose z njihovimi ženami, z izgovorom, da iz njih izganja hudiča. Ker je nekaterim članom skupnosti pri mestu Bergholz prekipelo, so iz skupnosti pobegnili, Mullet pa naj bi jih izobčil.
V lanskem intervjuju za Associated Press je Mullet dejal, da je želel s temi dejanji poslati jasno sporočilo drugim članom skupnosti, če ne bi bili dovolj pokorni glede pravil. Kot je znano, so tudi drugi voditelji amišev kritizirali Mulleta, da je prestrog do svojih članov.