Na ulice Hersona se je zgrnila množica ljudi, ki so navdušeno objemali ukrajinske vojake. Domačini so se zbrali na Trgu osvoboditve, kjer so vzklikali "Slava oboroženim silam Ukrajine!", piše BBC. "Praznujemo, to noč nihče ne bo spal," je dejal neki domačin. V mestu tudi znova oddaja ukrajinska televizija.
Po trditvah Moskve so mesto zapustili vsi izmed 30.000 njihovih vojakov, odpeljali so tudi 5000 kosov težke vojaške opreme. Neimenovani predstavnik proruskih oblasti v Hersonu je sporočil, da so upravno središče regije Herson po umiku iz istoimenskega mesta preselili v mesto Heničensk, ki leži na jugovzhodu regije ob Azovskem morju.
Zelenski: Ruska vojska uničila infrastrukturo
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je medtem sporočil, da so ruske sile pred umikom uničile kritično infrastrukturo v Hersonu. Omenil je komunikacijska omrežja, vodovodno napeljavo, ogrevanje in oskrbo z elektriko.
Oblasti v Hersonu sicer opozarjajo, da je situacija tam po osmih mesecih ruske okupacije zelo slaba in da nujno potrebujejo pomoč – ki je sicer že začela prihajati v mesto, za zdaj predvsem iz sosednje regije Mikolajiv.
V mestu, kjer živi le še slaba četrtina od več kot 300.000 prebivalcev iz časa pred vojno, primanjkuje čiste vode, hrane in zdravil, prav tako ni oskrbe z elektriko.
V sosednjem mestu Mikolajiv je tamkajšnji guverner Vitalij Kim sporočil, da je prav tako skoraj celotna regija – z izjemo polotoka Kinburn na jugu – znova v ukrajinskih rokah. "Zdaj je uradno: celotna regija Mikolajiv (z izjemo Kinburna) je bila osvobojena," je zapisal na Telegramu.
Herson je bil edina regionalna prestolnica pod ruskim nadzorom
Praznovanja ob osvoboditvi Hersona so potekala tudi v prestolnici Kijev.
Herson je edina regionalna prestolnica, ki jo je Rusom od začetka invazije na Ukrajino uspelo zavzeti, zato njihov umik velja za enega največjih ruskih neuspehov v vojni.
Uradni Kijev je v petek sporočil, da ukrajinske sile vstopajo v mesto, do večera pa so že prišle vse do desnega obrežja reke Dneper. Posnetki so medtem potrdili, da se je delno zrušil most Antonivski, ki predstavlja edini cestni prehod iz Hersona na vzhodni, levi breg Dnepra.
Točen vzrok za njegovo zrušenje ni znan.
Poškodbe na jezu Nova Kahovka
Prav tako najnovejši satelitski posnetki razkrivajo velike poškodbe na jezu Nova Kahovka blizu Hersona, za katere ni jasno, posledica česa točno so.
Ukrajina in Rusija ena drugo že tedne obtožujeta, da namerava jez razstreliti in tako sprožiti uničujoče poplave, ki bi opustošile ne le regijo Herson, ampak tudi polotok Krim in območje jedrske elektrarne Zaporožje, ki sta pod nadzorom Rusije.
Bela hiša: To je velik trenutek
Bela hiša je razvoj dogodkov v Hersonu označila kot "veliko zmago". "To je velik trenutek in je zasluga neverjetne vztrajnosti in spretnosti Ukrajincev, ki jih neomajno in enotno podpirajo ZDA in zavezniki," je sporočil ameriški svetovalec za nacionalno varnost Jack Sullivan.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je petek označil za "zgodovinski dan". Kot je dejal v večernem videonagovoru, so prebivalci Hersona "čakali in niso nikoli obupali nad Ukrajino", zdaj pa že odstranjujejo "vse sledi", ki so ostale za okupatorji.
Ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba je sicer v izjavi v Kambodži ob robu vrha Združenja držav jugovzhodne Azije (Asean) posvaril, da "se vojna nadaljuje", čeprav si seveda vsi želijo njenega konca. Opozoril je, da Rusija v Ukrajino še vedno pošilja nove vojake in orožje.
Previdni koraki Kijeva
Ukrajinska vojska na jugu napreduje previdno, saj naj bi ruske sile ob umiku za seboj pustile številne neeksplodirane mine in druge pasti, nekateri ruski vojaki pa naj bi tudi, preoblečeni v civiliste, ostali v mestu. Poleg tega je Rusija po navedbah Moskve v petek že začela z levega brega Dnepra obstreljevati ozemlje na drugem bregu, ki ga je šele dobro zapustila.
Sestanek ZN-a in Rusije glede izvoza žita ni prinesel preboja
Neformalni petkov sestanek med predstavniki Združenih narodov in Rusije glede izvoza žita iz Ukrajine in gnojil iz Rusije ni prinesel preboja, strani sta si zgolj izmenjali mnenja.
ZN je sporočil, da si svet ne more privoščiti, da bi težave s svetovno dostopnostjo gnojil prerasle v svetovno pomanjkanje hrane. Rusko zunanje ministrstvo je sporočilo, da je "potekala obsežna izmenjava mnenj" o izvajanju sporazuma med Ukrajino in Rusijo.
Še zmeraj ni jasno, ali je Moskva sploh pripravljena obnoviti sporazum o izvozu žita iz Ukrajine, ki mu veljavnost poteče 19. novembra. Moskva namreč trdi, da se sporazuma o izvozu gnojil iz Rusije, ki naj bi veljal tri leta, ne upošteva.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je glede omenjenega sestanka izjavil, da Turčija ni v položaju, da bi predlagala časovni okvir veljavnosti sporazuma o izvozu žita. Vendar pa bi po njegovi oceni ta moral veljati kar se da dolgo. Erdogan je ob tem tudi napovedal, da se bo z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom predvidoma znova srečal čez dva ali tri dni.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje