Ursula von der Leyen. Foto: EPA
Ursula von der Leyen. Foto: EPA

"Padec Bašarja Al Asada pomeni osvoboditev za sirsko ljudstvo," je Ursula von der Leyen povedala v današnji razpravi z evropskimi poslanci in poslankami pred četrtkovim vrhom EU-ja, na katerem bodo voditelji držav članic razpravljali tudi o posledicah strmoglavljenja Al Asada v Siriji.

"Vendar pa – medtem ko stare Sirije ni več, nova še ni rojena. Nekateri prvi koraki novega vodstva so spodbudni, ostajajo pa številna vprašanja še odprta," je povedala. Med drugim, ali bo politična tranzicija upoštevala narodno enotnost, ali bodo vse manjšine zaščitene in ali se bo boj proti džihadistični Islamski državi nadaljeval.

Naslednji tedni bodo po besedah Ursule von der Leyen ključni, pri tem pa naj bi EU odigral svojo vlogo. Predsednica Evropske komisije je napovedala okrepitev neposrednih stikov s skupino Hajat Tahrir al Šam, nastalo iz nekdanje veje Al Kaide v Siriji, ki je na čelu prehodne vlade, in drugimi skupinami. EU bo novo sirsko vodstvo presojal po dejanjih, je še dejala. Hajat Tahrir al Šam je na ZN-ovem seznamu terorističnih organizacij, ta seznam pa upošteva tudi EU.

"Znova moramo razmisliti o sektorskih sankcijah, da bi olajšali obnovo države. Vendar pa mora biti v zameno dosežen resničen napredek pri vključujočem političnem procesu. Evropa ima vpliv v Siriji, ki ga moramo uporabiti, da bo oblast znova prevzelo sirsko ljudstvo," je predsednica Evropske komisije povedala o morebitni odpravi gospodarskih sankcij, ki jih je EU uvedel proti državi pod vodstvom Al Asada.

O tem so že v ponedeljek razpravljali zunanji ministri držav članic EU-ja. Nova visoka zunanjepolitična predstavnica Evropske unije Kaja Kallas jih je pozvala, naj že zdaj začnejo priprave na morebitno prilagoditev sankcijskega režima EU-ja.

Tudi ona je poudarila, da bo treba pri odločanju o morebitni odpravi sankcij proti različnim sektorjem sirskega gospodarstva upoštevati ravnanje novih sirskih oblasti.

Njihova dejanja bo EU po besedah von der Leyen upošteval tudi pri zagotavljanju humanitarne in druge pomoči prebivalcem Sirije. Pomagali bi jim lahko pri okrevanju in obnovi države, med drugim na področjih osnovne infrastrukture ter oskrbe z elektriko in vodo, je pojasnila.

Predsednica Evropske komisije je spregovorila tudi sirskih beguncih, ki so se zaradi državljanske vojne v domovini zatekli v države v regiji in Evropi. "Vsi begunci imajo pravico, da se vrnejo, vendar pa mora biti to prostovoljno, varno in dostojno. Evropa je Sirce, ki so se pripravljeni vrniti domov, pripravljena podpreti na vsakem koraku te poti," je še zagotovila Ursula von der Leyen.