Osrednji del svežnja so priporočila za zagotovitev učinkovitejšega in hitrejšega testiranja, ki je odločilno orodje v prizadevanjih za zajezitev novega koronavirusa. Poleg testov PCR tako komisija priporoča uporabo hitrejših antigenskih testov.
Opredelila je ključne elemente, ki naj jih članice upoštevajo pri pripravi nacionalnih, regionalnih in lokalnih strategij testiranja, na primer obseg, prednostne skupine in okoliščine, v katerih so antigenski testi primerni.
Za neposredno nabavo hitrih antigenskih testov in njihovo dostavo članicam komisija namenja 100 milijonov evrov v okviru instrumenta za nujno podporo. Vzporedno namerava sprožiti skupno javno naročilo.
Poziv k vzpostavitvi učinkovitih aplikacij
Komisija je obenem članice povezave pozvala, naj vzpostavijo učinkovite in združljive aplikacije za sledenje stikom okuženih z virusom ter okrepijo prizadevanja za spodbujanje njihove uporabe. Poziva k temu, da se v celoti izkoristi vzvod čezmejnega sledenja stikom in opozarjanja na stike z okuženimi, saj aplikacije pomagajo prekiniti verige prenosa.
Da je zdajšnje testiranje s testi PCR treba dopolniti z antigenskimi testi, ki so sicer manj zanesljivi, a učinkovitejši in hitrejši, saj pokažejo rezultat v 15 minutah, je predtem poudaril tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel.
Ob tem je opozoril, da je treba preprečiti napake iz preteklosti glede mask ter se uskladiti glede odobritve teh testov in zagotoviti njihovo proizvodnjo na evropski ravni, tako da bodo na voljo in dostopni povsod ob enakem času.
Von der Leyen: Božič bo letos drugačen.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je ob predstavitvi ukrepov dejala, da bo "letos božič drugačen". Opozorila je na koronsko utrujenost in pozvala vsakogar k odgovornosti. Ocenila je tudi, da je bilo rahljanje ukrepov pred poletjem prehitro.
Rahljanje ukrepov prezgodnje, a prehitro je še za končne sodbe.
Ocenila je tudi, da je bilo rahljanje ukrepov pred poletjem prehitro. Na vprašanje, zakaj strategija v Evropi ni delovala, je von der Leynova odgovorila, da je bilo veliko storjenega v pravo smer, a da so bile izhodne strategije prehitre in rahljanje ukrepov prezgodnje. Predsednica, ki je sicer po izobrazbi zdravnica, je še opozorila, da ob tem hudem drugem valu ne vemo, ali je zadnji, in da je razvoj, ki smo mu priča, sicer značilen za viruse. Zdaj še ni čas za končne sodbe, je še menila.
EU bi lahko prihodnje leto cepila 700 milijonov ljudi
Von der Leynova je dodala, da bi EU lahko imela po najboljšem scenariju od aprila prihodnje leto na voljo od 20 do 50 milijonov odmerkov cepiv proti novemu koronavirusu na mesec in obeta se, da bo lahko cepila 700 milijonov ljudi.
Svetovalec Piot: V EU maske nosi 60 odstotkov prebivalcev, v Singapurju 95
Njen posebni svetovalec v boju proti pandemiji, profesor Peter Piot, pa je poudaril, da to, kakšen bo božič, ni toliko odvisno od ukrepanja vlad, temveč od ravnanja vsakega posameznika. Piot je ob tem opozoril, da v EU masko v povprečju nosi 60 odstotkov prebivalcev, medtem ko je ta številka v Singapuru 95 odstotkov. Če bi vsakdo nosil masko, bi lahko s tem rešili na sto tisoče življenj, je poudaril.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje