Ta odločitev je sprožila veliko negodovanja ZDA in zahodnih članic Nata.
Ob začetku vrha držav skupine G20 v turškem letoviškem mestu Antalya so se sicer vrstili pozivi k skupnemu boju proti terorizmu po petkovih smrtonosnih napadih v Parizu. "S teroristično grožnjo se bomo lahko spopadli le, če bo celotna mednarodna skupnost združila napore," je ob začetku vrha dejal ruski predsednik Vladimir Putin.
"To ne sme biti samo še en vrh. Besede danes niso dovolj, čas je za dejanja. Vse voditelje G20 pozivam, naj pokažejo polno odločnost v našem boju proti terorizmu," je dejal predsednik Evropskega sveta Donald Tusk. "Teroristične skupine ne morejo načrtovati ali delovati brez denarja. G20 ima posebno odgovornost, da se zoperstavi financiranju terorizma. Samo če polno sodelujemo pri deljenju informacij o sumljivih transakcijah, se bomo lahko borili proti terorizmu."
Okrepljeno sodelovanje med ZDA in Francijo
Ameriški predsednik Barack Obama pa je obljubil, da bodo podvojili napore za uničenje skrajne Islamske države, ki je prevzela odgovornost za napade v Parizu. "Podvojili bomo svoje napore v sodelovanju z drugimi članicami koalicije, da dosežemo mirno rešitev v Siriji in odstranimo Islamsko državo kot silo, ki povzroča toliko bolečine in trpljenja ljudem v Ankari, Parizu in drugih delih sveta," je povedal Obama.
Predstavniki Bele hiše so kasneje poleg tega napovedali, da bodo ZDA skupaj s Francijo okrepile zračne napade na Islamsko državo v Iraku in Siriji, v katerih sodelujeta obe državi.
Namestnik svetovalca za nacionalno varnost Ben Rhodes je ob tem dejal, da bodo s francosko stranjo okrepili izmenjavo obveščevalnih podatkov in tudi vojaški odziv na grožnjo IS-ja. Ločeno je tudi opozoril, da ima IS ambicije napasti katero koli članico vojaške koalicije pod vodstvom ZDA, a da proti ZDA za zdaj niso zaznali nobene kredibilne grožnje.
Podnebna konferenca v Parizu bo
Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP, ki se sklicuje na več neimenovanih virov, voditelji G20 pripravljalo redko ločeno izjavo, s katero bodo obsodili pariške napade in terorizem.
Predsednik Evropskega sveta je ob tem ponovil, da bo mednarodna podnebna konferenca v Parizu, ki naj bi se začela 30. novembra, potekala po načrtih, saj da se ne bodo pustili ustrahovati.
Na vrhu bodo voditelji obravnavali tudi aktualno prebežniško krizo. Po poročanju agencije dpa bodo napovedali občutno okrepitev ukrepov oziroma "usklajen in obsežen odgovor" na to krizo. Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je sicer pred vrhom ob napadih v Parizu poudaril, da zaradi tega ni potrebe po kakšni bistveni spremembi begunske politike EU-ja.
"Tisti, ki so organizirali in izvedli napade, so isti ljudje, pred katerimi begunci bežijo, in ne obratno," je dejal Juncker ter posvaril pred mešanjem oziroma enačenjem teroristov in beguncev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje