Torkov protest v Novem Sadu zaradi nesreče na železniški postaji, za katero protestniki menijo, da je posledica malomarnosti in skorumpiranosti oblasti. Foto: Reuters
Torkov protest v Novem Sadu zaradi nesreče na železniški postaji, za katero protestniki menijo, da je posledica malomarnosti in skorumpiranosti oblasti. Foto: Reuters

Več kot 20.000 protestnikov se je po tragični zrušitvi nadstreška na novosadski železniški postaji v torek zbralo v Beogradu in v Novem Sadu, kjer je izbruhnilo tudi nasilje. Zamaskirani protestniki so metali kamenje, barve in dimne bombe v mestno hišo. Policija je proti protestnikom uporabila solzivec. Več ljudi so pridržali.

Protesti so izbruhnili tudi pred sedežem vladajoče srbske napredne stranke (SNS), ki so jo zamaskirani protestniki napadali s palicami, poroča srbski portal N1 in navaja, da je bila v spopadih napadena tudi njihova ekipa. Protestniki so po navedbah N1 poškodovali televizijsko kamero.

Predsednik Aleksandar Vučić je prvič po tragični nesreči, v kateri je umrlo 14 ljudi, v torek zvečer obiskal Novi Sad. Napovedal je kaznovanje vseh, ki so sodelovali v nasilnih protestih. Po njegovem mnenju so proteste pripravile skupine, ki so organizirale "histerične" in "grozljive" fizične napade na drugače misleče in na prostore tistih, ki mislijo drugače, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

"Moje sporočilo [protestnikom] je, da je bila policija nocoj zelo zadržana, zelo zadržani so bili pristojni državni organi, vendar ne zaradi njih, temveč zaradi pietete do žrtev grozljive tragedije. (...) Vsi, ki so sodelovali v tem, bodo odgovarjali. Država Srbija jih bo preganjala," je po poročanju Tanjuga dejal Vučić.

Pridržanih devet ljudi

Zaradi neredov je bilo pridržanih devet ljudi, je danes sporočilo tožilstvo, ki pridržanim očita storitev več kaznivih dejanj.

Med protestom je po trditvah tožilstva med drugim prišlo do nasilja in uničevanja lastnine ter poškodovanja stavbe mestne hiše, vhoda v prostore kazenskega sodišča v Novem Sadu in prostorov Srbske napredne stranke, udeleženci protesta pa so napadli tudi več policistov, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Policija je v povezavi z različnimi kaznivimi dejanji, med drugim nasilniškim vedenjem in uničevanjem tuje lastnine, pridržala devet ljudi.

Novosadska opozicija, ki se je skupaj s prebivalci več srbskih mest udeležila protestov v Novem Sadu, medtem trdi, da je protestnike, ki so zanetili nasilne proteste, pripeljala oblast s ciljem preusmerjanja pozornosti od nesreče in zahtev protestnikov. Po njihovih navedbah naj bi se med protestnike pomešale navijaške skupine, ki so tudi poslovno povezane z vladajočim SNS-om, poroča N1.

Nasilni nočni protesti v Novem Sadu