Na svoji prvi novinarski konferenci je Friedrich (CSU) izjavil, da bi morali muslimanom dovoliti življenje v moderni Nemčiji. "Da islam sodi v Nemčijo, ni dejstvo, ki bi ga zgodovina lahko potrdila," je dodal Friedrich, ki je na mestu notranjega ministra 3. marca nasledil Thomasa de Maizièra, ki je po odstopu Karla Theodorja zu Guttenberga postal novi obrambni minister.
"Seveda islam sodi v Nemčijo"
Friedrich je takoj požel val kritik. Na njegove besede se je takoj odzvala pravosodna ministrica Sabine Leutheusser-Schnarrenberg. "Seveda islam sodi v Nemčijo," je zatrdila in izrazila željo, da bo novi minister nadaljeval prakso starega ministra in prevzel odgovornost za integracijsko politiko ter ne bo izključujoč.
"Nevarna izjava"
Lamya Kaddor, predsednica liberalno-islamske zveze, je besede ministra označila za "klofuto muslimanom". "Taka izjava ni le politično in zgodovinsko napačna, mislim, da je tudi nevarna," je povedala. Kaddorjeva je kritizirala tudi kanclerko Angelo Merkel (CDU), ker je notranji minister postal človek, za katerega je vedela, da ima pri vprašanjih integracije "zaostale" poglede. "Kanclerka mora jasno povedati, ali muslimani spadajo (v Nemčijo, op. a.) ali ne, " je zahteval predsedujoči islamskemu svetu v Nemčiji Ali Kizilkaya.
Wulff gasil Sarrazinov ogenj
Burno razpravo o islamu v Nemčiji je lani sprožil Thilo Sarrazin, nekdanji član upravnega odbora nemške centralne banke, s svojo knjigo Nemčija ukinja samo sebe – Kako postavljamo svojo deželo na kocko, v kateri svari pred priseljenci iz muslimanskih držav.
Strasti je nekoliko umiril nemški predsednik Christian Wulff (CDU), ko je zatrdil, da je tudi islam zdaj del Nemčije. Nekoliko manj prepričljiva je bila kanclerka Merklova, ki je menila, da je islam v Nemčiji dobrodošel, a da bi se morali muslimani v Nemčiji prilagoditi nemškim vrednotam.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje