Potem ko je na letu Amsterdam-Detroit nigerijski terorist poskusil razstreliti letalo, se napovedujejo še strožji varnostni ukrepi, med drugim tudi celotelesni rentgen. V ZDA ga na nekaterih letališčih že uporabljajo, morda pa bo to doletelo tudi Evropo. Nizozemske oblasti pozivajo Evropsko unijo, naj da čim prej zeleno luč za uporabo rentgenov v Uniji, a so evropski poslanci glede tega precej zadržani.
Izguba identitete?
Nekatera evropska letališča, med njimi tudi londonski Heathrow, te naprave že uporabljajo, vendar le, če potniki sami izberejo tak varnostni pregled nemesto klasičnega. Kljub vsemu je uporaba rentgenov zaradi nekaterih zadržkov do zdaj ostala bolj ali manj na preizkusni ravni. Naprava namreč razkrije vse, tudi obrise najintimnejših delov človeškega telesa. Številni se bojijo, da gre za izgubo identitete.
Žarki ne bodo prodrli pod kožo
Kaj varnostnik v resnici vidi na zaslonu, potem ko potnik šest sekund stoji v tri metre visoki napravi iz aluminija in stekla, vredni okrog 100 tisoč evrov? Vsak predmet, ki ga skrivaš pri sebi, takoj pade v oči. Orožje je na takšen način nemogoče pretihotapiti na letalo. Tudi intimni pirsing je viden, prav tako kateter, ne pa tudi srčni spodbujevalnik ali tampon. Kar je pod kožo, bo ostalo očem skrito.
Kot da bi 10.000-krat uporabil mobilnik
Če se vrnemo na začetek članka: varnostnik vendarle ne bo mogel videti, da je ženska noseča, bo pa lahko videl obliko in velikost ženskih prsi (no ja, morda bo po tem lahko sklepal, da gre za nosečnost), prav tako se bo lahko pozabaval zaradi dolžine moškega ponosa. Dvomi niso povezani le z izgubo identitete, ampak tudi z zdravstvenim vidikom celotelesnega rentgenskega pregleda. En pregled z mikrovalovi bo namreč pomenil tolikšno obremenitev za telo, kot 10 tisoč pogovorov s prenosnim telefonom!
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje