Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
Umrl je ameriški igralec James Earl Jones, čigar prepoznavni glas je zaznamoval lika Dartha Vaderja v Vojni zvezd in Mufase v Levjem kralju. V Centru ilustracije smo si ogledali razstavo Kaj gledam, kaj vidim: Morski organizmi za osebe z motnjami vida. Ljubljanska Galerija Equrna v Galeriji Murska Sobota predstavlja razstavo 4 generacije: Zmago Lenárdič, Ksenija Čerče, Staš Kleindienst, Gašper Capuder. V galeriji Kresija v Ljubljani pa smo obiskali razstavo Rastlinsko vizualne umetnice Tilyen Mucik.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
Pok in Pak se odpravita na pustolovščino na samotni otok, kjer srečata osamljenega kapitana, ki lovi pošast. Skupaj spoznajo, da pošast ni prav nič pošastna in se z njo rajši igrajo skrivalnice.
Sredina jutra se pričnejo s pregledom dnevnega tiska in aktualne teme, ki jo postavljamo V središče. V pravnih nasvetih gostimo odvetnike in odvetnice, ki odgovarjajo tudi na vaša vprašanja, za vse udeležence v prometu pa svetujemo v prometnih minutah. Pogledamo tudi, kaj je novega v svetu filma in zabave ter vam podamo predloge za dobre knjige in zanimive vsebine, ki se predvajajo na TV Slovenija. S strokovnjaki razrešujemo vsakdanje življenjske dileme, terenska ekipa pa deli vrtne nasvete. Sreda je tudi športno obarvana, v rubriki »Š kot šport« spoznavamo nenavadne športe, gostimo športne junake in komentiramo ter napovedujemo pomembne športne dogodke. Vaša sredina družba sta Špela Močnik in David Urankar, jutro z nami je dobro jutro!
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Jutranja poročila so prva televizijska poročila, ob katerih se gledalci seznanijo z najpomembnejšim dogajanjem doma in po svetu. Izvedo, kateri pomembni dogodki so predvideni za tisti dan in kaj se je dogajalo na drugi strani sveta, medtem ko smo v tem delu spali.
Z dopisniško mrežo po svetu in vsej Sloveniji.
Maša Trubačev in Petra Trofenik, mladi ljubiteljski kuharici, sta nov obraz druge sezone popoldanske kuharske oddaje Šef doma. Širši javnosti sta poznani kot finalistki priljubljenega kuharskega šova in iz številnih odmevnejših kulinaričnih dogodkov v Sloveniji.
Maša in Petra si bosta med tednom podajali kuharsko štafeto, ob petkih pa bosta v prenovljenem kuharskem studiu združili moči, druga drugo učili novih kuharskih trikov in skupaj opogumljali kuraske navdušence in tiste, ki radi dobro jedo, da tudi sami postanejo kuharski šefi v svojih domačih kuhinjah.
Pad Thai zveni tuje. Toda ni treba veliko, da ta eksotično dišeča jed, ki združi sladko, slano in malo kiselkasto, priraste k srcu. Maša pač rada kuha po svoje. Sveže in pikantno, včasih malo improvizira. Verjetno imate doma kakšno sojino omako, kajne? Sojina omaka je taka kuhinjska potuha.
Močnega, polnega in prepoznavnega okusa jed zaokroži s tako imenovanim petim okusom, umamijem. Sojina omaka pa ni neka novotarija ali modna muha; morda je najstarejša začimbna omaka na svetu, odkrili so jo že pred dva tisoč leti na Kitajskem, od koder se je razširila po Aziji, vse do naših krajev.
Irmo vse bolj moti vonj Balkana, ki se širi iz čevapčinice. Boji se, da bo na koncu celo njena hči vegetarijanka začela jesti takšne ali drugačne čevapčiče. Zato se odloči, da bo za vsako ceno v lokalu našla nevarne bakterije, zaradi katerih ga bodo za vedno zaprli. Najbolj priročen za iskanje sanitarnih groženj je inšpektor Nandi. Toda edina grožnja, ki jo odkrije Nandi, so čari natakarice Slađane. Zato se Irma odloči, da se bodo bakterije v lokal naselile po naravni poti, torej z njeno pomočjo…
Na Uršlji gori je postavljena najvišje ležeča cerkev na Slovenskem, ki je prava gorska katedrala. Zgrajena je bila v dobi protireformacije, njen nastanek pa je povezan z znamenitim ljubljanskim škofom Tomažem Hrenom. Uršlja gora je orientacijska in simbolna točka, ki sooblikuje mitično krajino Mislinjske doline, domačini pa ji pravijo kar Gora. Oddaja bo predstavila vrh, ki ni samo romarsko središče, temveč tudi priljubljen izletniški cilj in oddajniška točka RTV Slovenija.
Zakaj so slovenske šole brez učiteljev in učiteljic, kdo ubija učiteljski poklic in kdo nas bo učil, bosta pojasnila Marijana Kolenko, ravnateljica Osnovne šole Lava v Celju, in Branimir Štrukelj, glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije. Zakaj se uporaba antidepresivov tako povečuje in kdo bo ljudem po novem zakonu ponujal psihosocialno pomoč, bo pojasnila psihiatrinja dr. Mojca Zvezdana Dernovšek z ministrstva za zdravje. Zakaj je Plac tako pomemben, nujen in bistven, pa bosta pojasnila Katja in Metod, uporabnika Placa, Participativne ljubljanske avtonomne cone, ki je te dni praznovala drugo obletnico.
Na deželnih volitvah v Turingiji je skrajno desna Alternativa za Nemčijo zbrala skoraj tretjino glasov in kot prva skrajno desna stranka po drugi svetovni vojni zmagala v eni od nemških dežel. Zakaj nemški volivci, še posebej tisti do 30. leta starosti, rešitve vse pogosteje vidijo na skrajno desnem polu? In zakaj volijo tudi leve populiste iz vrst Zavezništva Sahre Wagenknecht, ki je v Turingiji postalo tretja najmočnejša stranka? Kakšne so družbene okoliščine, ki volivce vodijo k takšni odločitvi, in kakšne pasti skrajne stranke predstavljajo za družbo, pravni red in demokracijo?
V Prvem dnevniku ob 13.00 se lahko vsak dan v letu hitro in učinkovito seznanite z vsemi najpomembnejšimi novicami iz domovine in sveta. V tej krajšI informativni oddaji dajemo prednost hitrosti, ažurnosti in jedrnatosti.
V prvih dnevnih športnih poročilih vas bomo seznanili z najpomembnejšimi rezultati tekmovanj, ki so se odvijali prejšnji večer ter napovedali dogodke v tekočem dnevu.
Po smrti Alberta Einsteina, najslavnejšega teoretičnega fizika 20. stoletja, je obdukcijo opravil patolog Thomas Harvey, ki je znanstvenikove možgane skrivaj odstranil iz lobanje in nato skupaj z njimi izginil. Avtorji dokumentarne oddaje so se v večmesečni preiskavi posvetili iskanju delov Einsteinovih možganov, razseljenih po svetu …
Spremljali smo mednarodni literarni festival Vilenica, ki se letos z osrednjo tematiko o umetni inteligenci sprašuje, kako lahko ta vpliva na človeško ustvarjalnost. Podrobneje bomo predstavili glavnega nagrajenca festivala, bosansko-hrvaškega avtorja Miljenka Jergovića, ter Moniko Herceg, prejemnico nagrade SEP za mlade avtorje, ki je v tem trenutku eden najodmevnejših glasov sodobne hrvaške literature. V studiu pa bomo gostili Dušana Šarotarja, pisatelja, pesnika in scenarista, ki je letošnji slovenski avtor v središču festivala. Predstavili bomo letošnje nagrajence 81. Beneškega filmskega festivala, na katerem je za leve tekmovalo 21 filmov. Žiriji tega najstarejšega filmskega festivala, ki napoveduje tudi kandidate za oskarje, letos predseduje francoska igralka Isabelle Huppert. Obiskali smo še 19. festival sodobnega plesa Fronta v Murski Soboti, na katerem so potekale številne odmevne domače in tuje plesne predstave. Med drugim smo se pogovarjali z gostujočimi južnokorejskimi koreografi.
- tanévkezdés a 2. Számú Lendvai KÁI-ban;
- tanévkezdés az 1. Számú Lendvai KÁI-ban;
- tanévkezdés a Lendvai Kétnyelvű Középiskolában;
- 52. Lendvai Nemzetközi Művésztelep és 20. bronzöntő műhely;
- bútorfestő műhelymunka Gyertyánosban;
- Pop-up magyar art deco plakátok – kiállítás Ljubljanában.
Vsebina oddaje:
- začetek šolskega leta v DOŠ II Lendava;
- začetek šolskega leta v DOŠ I Lendava,
- začetek šolskega leta v DSŠ Lendava;
- 52. mednarodna likovna kolonija in 20. kolonija odlivanja v bron;
- delavnica za poslikavo pohištva v Gaberju;
- Madžarska plakatna umetnosti art decoja – razstava v Ljubljani.
Tim bi moral zaradi težav z ramo na operacijo. Ljubosumna Amelie v smeti vrže amulet, ki ga je Franzi za srečo podarila Timu. Amulet se nato po naključju spet znajde pri Timu, ki mu Franzi v sanjah razkrije čarobni učinek amuleta. Tim si nadene obesek in bolečine čudežno izginejo.
Lucy pripravlja Belo na razgovor za službo v Tokiu. Bela je uspešen in dobi službo, vendar mora že naslednji dan odpotovati v Tokio.
Hildegard prizna Alfonsu, da mu zavida, ker je že v pokoju. Alfons se sicer strinja z njo, vendar na skrivaj pogreša delo.
Linda in André se zelo zabavata ob skupni peki tort in za kratek čas pozabita na boleč razhod. Linda nato vpraša Andréja, ali ne bi poskusila in začela znova.
Robert in Werner se prepirata zaradi Robertove zamisli, da bi Knežji dvor postal okolju prijazen hotel.
STURM DER LIEBE (XVI.) / Nemčija / 2019-2020
Scenarij: Björn Firnrohr, Claudia Köhler
Režija: Felix Bärwald, Stefan Jonas, Carsten Meyer-Grohbrügge, Udo Müller, Steffen Nowak, Lutz von Sicherer, Alexander Wiedl idr.
V glavnih vlogah: Léa Wegmann, Florian Frowein, Antje Hagen, Sepp Schauer, Dirk Galuba, Joachim Lätsch, Dieter Bach, Lorenzo Patané, Uta Kargel, Melanie Wiegmann, Erich Altenkopf, Jenny Löffler, Sandro Kirtzel, Jennifer Siemann, Julia Grimpe, Anna Lena Class, Franz-Xaver Zeller, Patrick Dollmann, Isabell Ege, Paulina Hobratschk, Lukas Schmidt
Najkrajša športna dnevnoinformativna oddaja je namenjena kratkemu najzanimivejšemu pregledu novic prejšnjega dne in odmevom s tekmovanj doma in v tujini.
Razred si želi narediti dober vtis na šolsko inšpektorico, gospo Revskač. Ali jo bodo pošasti po noči pošastovitih spodrsljajev le pripravile do smeha?
Zakonca Goljevšček sta leta 2005 poslovni izziv in poslanstvo našla v izvajanju terapij s pomočjo konja. Vse, kar počneta, temelji na lastnem razvoju, pravita ustanovitelja zavoda Nazaj na konja. Ta ima sedež v Konjeniškem parku Starošince in je bil prva slovenska nevladna organizacija z vizijo uresničevanja celostnega pristopa k obravnavi oseb s posebnimi potrebami in težavami v duševnem zdravju s pomočjo konja. V hlevu imajo 19 konj, od tega 10 terapevtskih. Ekipa 11 sodelavcev in 15 prostovoljcev pripravlja tudi številne druge dejavnosti, kot so počitniški tabori za otroke in mladostnike, spoznavne družinske urice, programi za podjetja in šola jahanja. Gostje lahko pri njih tudi prenočijo. Za ta namen so pred petimi leti na posestvu uredili lesene počitniške hiške, v katerih je prostora za 34 ljudi. Prav zdaj začenjajo nov petletni projekt vzpostavitve večgeneracijskega centra Stičišče, ki bo deloval na območju celotnega Spodnjega Podravja.
Tek je ena najbolj razširjenih in najcenejših oblik rekreacije. Mogoče je teči praktično povsod, čez celo leto, razen primerne obutve pa ne potrebujemo nobene dodatne (drage) opreme.
O tem, kdo se s tekom lahko ukvarja, kdaj začeti, na kaj vse moramo biti pozorni, in še o nekaterih zanimivih podrobnostih bo v tokratni Dnevni sobi z novinarjem Alešem Potočnikom spregovoril tekaški trener Urban Praprotnik.
V zabavnem kvizu trije tekmovalci odgovarjajo na enostavna vprašanja. Rešitev je zmeraj črka, ki se izpiše v križanki. Naslednja naloga je rešiti gesla v tej skrivnostni križanki. Tekmovalci lahko v vsakem trenutku zaključijo krog s pritiskom na tipko Vem!, če prepoznajo vsa gesla naenkrat. V finalu si nato najboljši tekmovalec izbere naključnih 5 črk, ki se izpišejo v tematski križanki. Vsaka beseda, ki jo ugane, prinese nagrado. Če mu uspe križanko rešiti v celoti, pa se nagrada poveča. Finalist dobi vstopnico v naslednjo oddajo, kjer se pomeri z novima izzivalcema.
Gledalci doma lahko sodelujejo v nagradni igri na objavljenem spletnem naslovu www.rtvslo.si/vem-kviz tako, da uganjujejo manjkajočo črko v iskani besedi. Na zaslonu se izpišejo: vprašanje, beseda z manjkajočo črko ter dve črki, od katerih je samo ena rešitev nagradne igre. Črki se izpišeta za zaporednima številkama 1 in 2.
Z ogledom DNEVNIKA si vsak dan v letu zagotovite učinkovit dnevni pregled dogodkov doma in po svetu oz. enourni odmerek informacij, ki so jih čez dan zbrali dopisniki in posebni poročevalci iz svetovnih prestolnic, dopisniki iz vse Slovenije ter novinarji uredništev notranjepolitičnih in gospodarskih, zunanjepolitičnih, športnih in kulturnih oddaj.
Oddaja Slovenska kronika vsak dan predstavi najpomembnejše dogodke in zgodbe iz slovenskih krajev. Poudarek je na človeških zgodbah, okoljskih in socialnih temah, dnevnem utripu podeželja in mest. Še posebej smo pozorni na pozitivne primere, ki jim namenjamo prostor v čisto vsaki oddaji.
Osrednja dnevnoinformativna oddaja je namenjena med drugim tudi najaktualnejšim dogodkom dne, rezultatom, izjavam in ozadjem s posameznih tekmovanj doma in v tujini.
Drama in romanca po resničnih dogodkih. Grace se po dolgih, razburljivih letih vrne nazaj na svoj južnjaški dom na jugu ZDA. Šestdeseta leta so dosegla tudi te, tradicionalno bolj zaspane kraje. Med ljudi se je zavlekla nova živahnost, še posebej Afroameričani postajajo vse bolj samozavestni in polni novih idej. Čuti se nova energija v družbi, ki prinaša občutek svobode in neodvisnosti. Toda kot da za Grace to ne drži … Ko pride domov, ugotovi, da je njena domača posest precej na psu in da so njene možnosti , sedaj ko vstopa v zrela leta, vse prej kot optimistične … Znajde se v okolju diskriminacije, tako rasne kot spolne. Ženska njenih let brez prave moške zaslombe, je ranljiva in družbeno prezrta. Grace se zato osredotoči na samskega kongresnika, ki je polno zaposlen z gibanjem za človekove pravice, leta 1964. Zapriseženega samca skuša pridobiti zase in med njunimi pogovori ter večernimi sprehodi, navdihne svojega kongresnika z idejami o človekovih pravicah tudi z ženskega zornega kota. Tako se je v ameriški pravni zgodovini, tedaj pojavila listina o človekovih pravicah, v kateri je bil položaj ženske prvič zaščiten tako, kot še nikoli dotlej…
CHARMING THE HEARTS OF MEN / ZDA / 2021
Režija: S.E. DeRose / Scenarij: S.E. DeRose / Igrajo: Anna Friel, Kelsey Grammer, Starletta DuPois, Pauline Dyer, Aml Ameen, Henry G. Sanders, Curtis Hamilton, Tina Ivlev, Hendrix Yancey, Jared Simon, Sean Astin, Justice Leak, Tom Schanley, Rhoda Griffis, Jill Marie Jones, Vincent M. Ward, Jon Levine, Catherine Carlen …
Pridelava hrane po svetu je ogrožena zaradi podnebnih sprememb, zato potekajo številne raziskave novih sort in načinov gojenja. V oddaji pa tudi o raznovrstnih kulinaričnih dogodkih.
Podnebne spremembe silijo k iznajdljivosti: Američani so našli način za pridelavo kakava v umetnih razmerah, na Japonskem preizkušajo nove, na vročino prilagojene sorte riža, v Afriki je uspešen nov tip t. i. gobje trave, v Tuniziji pa iz morskih alg pridelujejo želatino in plastiko. Hrana je za del sveta težko dosegljiva dobrina, za mnoge pa tudi povod za druženje, raziskovanje novih kultur in zabavo.
Odmevi vsak delavnik ob 22.10 ponudijo sveže večerne novice ter analize najpomembnejših dogodkov dneva. Ozadja dogodkov in pojavov, prikrite podrobnosti in nove plati vznemirljivih zgodb predstavljajo novinarji in izbrani gosti, ki jih izprašajo voditelji oddaje ali pa se soočijo med seboj. V studiu damo besedo obema, oziroma toliko stranem, da si naši gledalci lahko ustvarijo čim bolj celostno podobo aktualnih dogajanj. Poleg tega pa še kratek pregled dnevnih svetovnih in domačih novic, ki ste jih morda zamudili ali preslišali čez dan.
Nocoj v Kulturi med drugim o Festivalu Maribor, ki se s koncertom z naslovom Slovanski umami začenja danes v Narodnem domu, bili pa smo tudi v Stari mestni elektrarni na premieri predstave Šivi. Avtor besedila in režiser predstave je glasbenik, pisec in performer Damir Avdić.
Pregled športnih dogodkov bodo sodelavci športnega programa strnili v zadnji dnevnoinformativni oddaji, seznanili bodo z najnovejšimi dnevnimi rezultati ter izjavami, ne bodo pa pozabili tudi na prispevke aktualnih dogodkov z izjavami tekmovalcev.
V Profilu bo gost harmonikar Marko Hatlak, ki izvaja žanrsko raznoliko glasbo. Tokrat bo spregovoril o tem, kakšno moč ima glasba in kako lahko z njo premikamo meje v glavah tistih, ki so militaristično naravnani in povzročajo nasilje nad nedolžnimi civilisti. Med drugim bo strnil vtise z dobrodelnih koncertov v Etiopiji, kjer je nastopil z uglednima umetnikoma Bernardo in Markosom Finkom.
Dnevnik Slovencev v Italiji je informativna oddaja, v kateri novinarji poročajo predvsem o dnevnih dogodkih med Slovenci v Italiji. Je pomembno ogledalo njihovega vsakdana, v njem opozarjajo na težave s katerimi se soočajo, predstavljajo pa tudi pestro kulturno, športno in družbeno življenje slovenske narodne skupnosti. V oddajo so vključene tudi novice iz matične domovine.