Ob torkih se boste prebujali z Boštjanom Romihom, Katjo Tratnik Jacob, Mojco Mavec in Ljubico Mlinar. Prva ura bo posvečena aktualnemu dogajanju in pregledu dnevnega tiska. Posebne svetovalne minute bodo namenjene predvsem gledalcem v zrelih letih, skrbeli bomo za (sobne) rastline ter spoznavali aktivne in energične starostnike. Vsak mesec bodo v kuharskih minutah v ospredju različne jedi, terenska ekipa pa bo potovala po Sloveniji in raziskovala zanimive zgodbe mostov. Ne zamudite oddaje Dobro jutro!
Aleš Berger, vsestranski literarni ustvarjalec, avtor izbrušenih dramskih, esejističnih in proznih del ter imeniten prevajalec, je zdaj napisal še svoj pesniški prvenec. Pesniški dnevnik iz zadnjih dveh let je poimenoval Navsezadnje in v njem v mojstrskih verzih nanizal, kar je bilo pozabljeno, prezrto, zamolčano. V pesmih se svetlikajo spomini in sanje, izrisujejo portreti bližnjikov in porajajo vprašanja o literarnem pisanju. Metka Zupančič, literarna zgodovinarka in prevajalka, ki je skoraj tri desetletja živela v ZDA in Kanadi, se predstavlja z romanesknim prvencem Tisto neustavljivo. Leta 1998 ga je napisala v francoščini, zdaj pa roman prihaja med bralce v slovenskem prevodu Žive Čebulj. Avtorici je uspelo z literarno svežino veliko povedati o človekovi ranljivosti in dragocenosti pristne medčloveške bližine.
V jubilejni 250. oddaji smo se zopet družili z gledalci Avtomobilnosti. Uživali smo na idiličnem sončnem jesenskem izletu; po gozdnih cestah smo se mimo Krvave Peči nad Iškim Vintgarjem povzpeli na Slivnico. Cilj je bil preveriti, ali je jeep s samo prednjim pogonom sploh pravi jeep, pa tudi, kako se pri “dovoljeni" terenski vožnji izkaže električni pogon.
V oddaji smo tudi delali; električno baterijo Fordovega električnega kombija smo izkoristili za napajanje električnih strojev. Katere stroje je priključil mizar, lastnik legendarnega forda T? In kaj je “vštekal” skakalni as Jurij Tepeš?
Med vožnjo pa smo spoznali tudi povsem novega električnega volkswagna ID.7. Torej model, ki v električni dobi pomeni enako kot doslej priljubljeni passat.
Priporoči:
V oddaji smo tudi delali; električno baterijo Fordovega električnega kombija smo izkoristili za napajanje električnih strojev. Katere stroje je priključil mizar, lastnik legendarnega forda T? In kaj je “vštekal” skakalni as Jurij Tepeš?
Med vožnjo pa smo spoznali tudi povsem novega električnega volkswagna ID.7. Torej model, ki v električni dobi pomeni enako kot doslej priljubljeni passat.','https://www.rtvslo.si/tv/spored/tvs2/2023-11-21/11973531')">Deli
Nocoj bomo navijali in stiskali pesti za Minko Kramar Šteh iz Šentvida pri Stični. Učiteljica angleščine, ki je po 15 letih odšla na samostojno pot, nadvse rada šiva, zadnje čase se spogleduje celo z industrijskim šivalnim strojem. V prostem času rada ustvarja z otroki, kuha in preživlja čas v naravi. Rekreativno teče, kolesari in vrtnari. Trenutno se uči francosko. Njena skrita moč in pomoč bo brat Arber Kramar.
Čeprav si je vse življenje želel postati gospod in ga je pot vodila celo na Dunaj, v beli Ljubljani pa je postal pomemben mož, se je v zrelih letih najraje vračal v kraje, ki so ga navdihovali, v domačo Poljansko dolino. Na eni strani ambiciozen in trd politik, uspešen odvetnik z nešteto dejavnostmi, družinski oče in mož, na drugi strani pa tenkočuten pisatelj, ki poveličuje domačo zemljo in kmečko življenje. Vendar po njegovem kmet ni samo kralj, kajti njegovo kraljestvo lahko postane majava dobrina, če povzroča napuh.
Ob 100. obletnici Tavčarjeve smrti bomo njegovo pestro življenje in literarno udejstvovanje spoznavali z voditeljico prof. dr. Urško Perenič, kulturnim zgodovinarjem ddr. Igorjem Grdino, odvetnikom dr. Petrom Čeferinom, kustosinjo Biljano Ristič, igralko Mileno Zupančič in igralci KD dr. Ivan Tavčar, ki so uprizorili nekaj zanimivih odlomkov iz njegovih del.
Izvirna serija s pomenljivim naslovom, izposojenim iz kultne knjige Douglasa Adamsa Štoparski vodnik po galaksiji, poskuša poiskati odgovore na velika in majhna vprašanja človeštva. Mar slišimo vsi isto? Bomo ljubili robote? Bi morali več sanjati? Kako deluje potovanje skozi čas? O teh in drugih vprašanjih v seriji razpravlja vrsta priznanih strokovnjakov.
11. del: Kako deluje potovanje skozi čas?
Je potovanje skozi čas res samo znanstvena fantastika? Strokovnjaki s področja kvantne fizike, teorij strun in astrofizike dokazujejo, da je potovanje skozi čas teoretično mogoče. Bi torej lahko izdelali časovni stroj? In kaj sploh je čas?
42 - THE ANSWER TO ALMOST EVERYTHING / 42 - DIE ANTWORT AUF FAST ALLES / Nemčija / 2022 / Režija: Lucas Gries, Bettina Oberhauser
V oddaji Kaj dogaja tokrat vse o vladnih reformah, nevladnih gmotah in plesnih korakih na rdečih preprogah. V redni rubrii izvemo vse o štempljanju, na terenu pa smo obiskali tiskovno konferenco novega gibanja za prevzem oblasi v Sloveniji. Namesto telenovele Palomar tokrat ekskluzivno predstavljamo pilota za novo politično serijo “Mesečev zaliv”, v rubriki Glas ljudstva pa nas bo nagovoril bivši ameriški predsednik Donald T. Z gostom bomo tokrat pokramljali o kolesarjenju - novem slovenskem nacionalnem športu, saj k nam v studio prihaja kralj makadama Matej Mohorič. Na Malo teraso pa prihajajo punkerji Janšrti z njihovo ponarodelo uspešnicop “Vlada v senci”.
Azurna obala je pravi raj za sladokusce, še zlasti za ljubitelje rib in morskih sadežev. Ribička Angélique iz obmorskega mesteca Cavalaire-sur-Mer vsako jutro še pred sončnim vzhodom odpluje na morje, ulov pa nato pri svoji stojnici prodaja tako domačinom kot tudi turistom. Z možem Laurentom in prijatelji rada kuha različne provansalske jedi. Angélique si za malico med ribolovom pripravi bradačev karpačo, z možem si za kosilo privoščita ratatuj in pečeno orado, Angéliquin prijatelj Bernard pa se popoldne loti prekajevanja svežih rib, ki jih bo zvečer okušal v družbi prijateljev iz »kluba sladokuscev«. Naslednjega dne Angélique praznuje rojstni dan in s pomočjo prijateljice Odile skuha provansalsko
ribjo juho. Bere Andrej Hofer.
ZU TISCH / 2020 / Nemčija / Avtorja: Lorenz Findeisen in Paul Pflüger
Informativna oddaja Panorama vsak delovnik gledalcem ponuja svež pregled najzanimivejših dogodkov dneva v Sloveniji in tujini ter prinaša poglobljene prispevke in analize, razmišljanja gostov, poročanje novinarjev s terena ter oglašanja posebnih poročevalcev iz svetovnih prestolnic in dopisnikov iz vse Slovenije.
V Prestižu se bomo sprehodili po nekaterih najprestižnejših domovih in o interierju poklepetali z voditeljem Boštjanom Romihom. Znani Slovenci so nam zaupali, kateri domači kotiček jim je najljubši in kateri dizajnerski kos v njihovem domu je najzanimivejši.
Kako so slovenski estradniki podprli nogometno evforijo? Na dan začetka slovenskega knjižnega sejma tudi o novi knjigi britanskega princa Harryja Rezerva 2, ki naj bi bila še sočnejša in še večji trn v peti kraljeve družine. Hrvaška pevka Martina Majerle se predstavlja z novo skladbo. Na Evroviziji je nastopila kar osemkrat, Slovenijo je kot pevka zastopala skupaj z godalnim kvartetom Quartissimo, na odru pa je spremljala tudi Alenko Gotar, Majo Keuc in Evo Boto.
Drama. Albanija leta 1958. Na oblasti je komunistični voditelj Enver Hoxha, ki preganja cerkev in v albanskih gorskih vaseh poskuša uvajati nov režim. To prav nič ne vznemirja mlade Luane, ki se je zagledala v Agima, mestnega pribežnika iz Tirane, čigar očeta so pregnali komunisti. Kljub sovražnim okoliščinam se skrivaj dobivata in na srečanjih jo Agim nauči brati. Postaneta najboljša prijatelja, a ko mine deset let, Luano obljubijo drugemu moškemu. Ne preostane ji nič drugega, kakor da se podredi zahtevam patriarhalnih moških v vasi, ki živijo in delujejo po principih kanuna, starodavne albanske doktrine, ki je utemeljena v krvnem maščevanju. Luana ugotavlja, da je biti ženska v duhovno zaostalih okoliščinah prej prekletstvo kot kaj drugega. Na enem od tradicionalnih kanunskih obredov pride do spora med Luaninim očetom in njenim ženinom in slednji ubije očeta. Kanunska »bratovščina« moških je takoj pripravljena zgladiti spor, vključi se čut za barantanje in trgovino, vendar je za Luano vse skupaj preveč. Odloči se, da se bo sama maščevala ženinu. A če hoče to storiti kot ženska, se mora oprijeti skrajne možnosti, ki jo dopušča kanun …. Albanska devica je film o ljubezni in krvnem maščevanju.
Ob dnevu romskega jezika romske organizacije opozarjajo na izzive njegovega ohranjanja. Iz Kočevja poročamo o konferenci z naslovom Svetilnik za spremembe in o obisku Jabarija Smitha. Skupina Romano Glauso predstavlja novo skladbo Šhoha.