Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
Oddaja Dobro jutro je oddaja gledalcev. S svojimi svetovalnimi, izobraževalnimi, razvedrilnimi in informativnimi vsebinami sledimo željam gledalcev vseh starostnih skupin. V večurnem živem in dinamičnem jutranjem programu, ki je na sporedu vsak delovni dan, se prepleta studijski del z aktualnimi vklopi v živo z različnih koncev Slovenije. Raziskujemo teme, ki se dotikajo vsakdanjega življenja ljudi, in ponujamo najrazličnejše vsebine: od zdravstvenih, pravnih in kuharskih nasvetov, svetovanj o medosebnih odnosih, receptov iz domače lekarne do predstavljanj osupljivih življenjskih usod, vrtičkarskih in prehranskih nasvetov in atraktivnih nagradnih iger. Oddaja poteka tudi v sodelovanju z RTV centrom Koper in RTV centrom Maribor, s čimer v živi program vnašamo še več lokalnih vsebin.
Oddaja Dobro jutro uvaja sodobne televizijske formate s poudarkom na kakovostnih vsebinah in je upoštevajoč delež televizijskih gledalcev med najbolje gledanimi oddajami nacionalne televizije. V letu 2014 so ustvarjalci oddaje prejeli eno najprestižnejših slovenskih medijskih priznanj: strokovnega viktorja za najboljšo zabavno TV-oddajo.
Slovenska odbojka, sploh njena moška reprezentanca, nam je v zadnjih desetih letih prinesla veliko veselja. Ob medaljah na evropskih prvenstvih in visokih uvrstitvah med svetovno elito so reprezentanti letos tudi prvič v zgodovini nastopili na olimpijskih igrah. In to prav v letu, ko praznujemo 100-letnico igranja odbojke na Slovenskem. Več kot dovolj razlogov, da smo v Dnevno sobo povabili predsednika Odbojkarske zveze Slovenije Metoda Ropreta. Med drugim bomo spregovorili še o spremembah, ki se obetajo v evropski in svetovni odbojki, načinu iskanja velikih selektorskih imen in o tem, kako kot oče vrhunskega igralca doživlja uspehe in neuspehe izbrane vrste. Vabljeni torej v odbojkarsko obarvano Dnevno sobo.
Pozdravljeni v Dnevni sobi Televizije Slovenija! V udobju Dnevne sobe bodo kolegi različnih uredništev gostili znane osebnosti in cenjene strokovnjake, se z njimi pogovarjali o dilemah vsakdanjega življenja, svetovali o različnih življenjskih temah, komentirali trende in družbene fenomene.
V današnjem času razumno presojo dejstev pogosto izpodrivajo čustva, alternativne resnice pa neredko premagujejo znanost. Kako danes obnoviti vrednote kritičnega mišljenja? Ali v sodobni družbi in kulturi potrebujemo drugi razsvetljenski projekt? V oddaji bo objavljen pogovor s kanadskim filozofom Josephom Heathom, ki v knjigi Razsvetljenstvo 2.0 predlaga novo različico razsvetljenstva.
Gostje v studiu: dr. Ksenija Vidmar Horvat, dr. Gregor Moder, dr. Mirt Komel in dr. Tomaž Grušovnik
Urednica oddaje: Nina Jerman
Po slovenski premieri dokumentarnega filma o Zoranu Predinu z naslovom Praslovan je naš gost prodoren filmski režiser in scenarist Slobodan Maksimović. Aziz Gjellovci več kot 30 let na ljubljanskih tržnicah trguje s sadjem. Kateri maroni so najboljši? Ob stoti obletnici rojstva nepozabnega komika Miodraga Petrovića Čkalje je v Ljubljani gostovala potujoča multimedijska razstava Jugoslovanske kinoteke. Obiskala jo je tudi naša ekipa.
Sprehodili smo se po Žabji učni poti ob ribniku Trebče, kjer lahko obiskovalci ob informativnih tablah sledijo življenju dvoživk skozi vse leto. Predstavljamo eno najstarejših in največjih pasem mačk – Maine Coon. Med prebivalci Tropske hiše se tokrat posvečamo zvezdastim želvam. Spoznavamo akvarijsko ribico – skalarko. Vabljeni k ogledu.
ozivalih@rtvslo.si
VEČPOMENSKE KRIZANTEME
Krizanteme s poznimi, dolgo cvetočimi raznolikimi cvetovi lepo obarvajo jesen. Pri nas jih ob 1. novembru izbiramo kot del nagrobnega okrasja. V vzhodni Aziji, od koder izvirajo, simbolizirajo veselje in dolgo, srečno življenje. Kako vzgojiti velik kroglast cvet ali pa desetine drobnih, pokaže Sebastjan Lipar.
POKLON RIMSKI BOGINJI POMONI
Na turistični kmetiji v okolici Rogaške Slatine večino hrane, predvsem pa sadja, pridelajo sami. Posestvo se imenuje Pomona, po boginji, ki so ji Rimljani namenili vlogo zavetnice sadja. Na posestvu so uredili učno pot, sprehod po njej nas okrepi z znanji o redkejšem načinu gojenja zelenjave, užitnem nazobčancu, pa tudi, kako iz kutin narediti nekaj sladkega.
JAPONSKA IKEBANA
Iz le nekaj cvetov krizantem Sebastjan sestavi ikebano. Precej drugačno, kot smo je vajeni pri nas. Na Japonskem tovrstno aranžiranje cvetja velja za visoko umetnost. Pri ikebani, drugo ime zanjo je Kado oz. pot cvetja, gre pogosto za minimalistične aranžmaje, z minimalnim številom cvetov, stebel in listov, ki se med samo naj ne bi dotikali, poustvarjajo prizore iz narave.
V dokumentarni seriji zgodovinarji in arheologi v sodelovanju z drugimi znanstveniki razkrivajo, kako so na vzpone in padce starodavnih civilizacij – od bronaste dobe do zatona Rimskega cesarstva – vplivale spremembe podnebja in naravnega okolja pa izbruhi ognjenikov in pojavi epidemij. Do novih spoznanj jih vodi tudi proučevanje ostankov starodavnih delcev onesnaženja, ujetih v arktičnem ledu, pa cvetnega prahu, planktona in človeškega DNK-ja. Serijo bogatijo še prepričljiva grafika in igrani prizori.
2. del: Mesta in imperiji
V prvem tisočletju pred našim štetjem se je v Sredozemlju rodil sodobni svet. Videli bomo, kakšne okoljske razmere so to omogočile, in kako so ljudje, ki so uporabljali novo tehnologijo, izrabili ugodno podnebje ter ustvarili klasično civilizacijo – mrežo mest, ki jo je Rim z mečem nato povezal v celovit svetovni imperij.
THE SECRETS TO CIVILIZATION / Velika Britanija / 2021
Tokratna Avtomobilnost je temačna, posneta ponoči. Glavna tema je namreč vidljivost. Po modni pisti so se torej sprehodili modeli v oblačilih oblikovalcev Naravoslovno tehniške fakultete, posebnost njihovih kreacij pa je dejstvo, da so tako kul kot tudi vidna že od daleč.
Na odprtju novega prodajnega salona kitajske družbe Dongfeng v Sloveniji smo kitajskega menedžerja vprašali, kako realne so možnosti za odprtje nove avtomobilske tovarne v Sloveniji. Planet Auto pa je hkrati dobil licenco za popravilo baterij proizvajalca CATL. Kaj to pomeni v praksi za slovenske voznike?
Pika na i je pogovor z Audijevim inženirjem, ki je zaslužen, da je novi S5 eden najbolj ubogljivih avtomobilov ta hip.
Scenarist Paul Javal in njegova mlada žena Camille odpotujeta na otok Capri. Pričaka ju požrešni filmski producent Jeremy Prokosch, ki z režiserjem Fritzem Langom snema epopejo po Homerjevi Odiseji. S filmom je nezadovoljen in od Paula želi komercialno predelavo scenarija. Paul poskuša producentu ugoditi, Camille pa moža zaradi njegove upogljivosti in oportunizma vse bolj prezira.
Eden od Godardovih ključnih filmov je dokaz, da je mogoče s peščico igralcev in dobro izbranih lokacij pričarati iluzijo visokoproračunske produkcije.
Izvirni naslov: LE MÉPRIS / Francosko-italijanski film, 1963 / Režija: Jean-Luc Godard / Scenarij: Alberto Moravia (roman), Jean-Luc Godard / Igrajo: Brigitte Bardot, Jack Palance, Michel Piccoli, Jean-Luc Godard, Fritz Lang
Osrednja tema oddaje bo pogovor o prihodnosti in izzivih demokratičnih političnih sistemov. Sodelovali bodo sogovorniki treh generacij: dr. Boštjan Udovič, politolog, dr. Ljubica Jelušič, obramboslovka, ter Max Davidović, mladinski delegat Republike Slovenije pri Organizaciji združenih narodov.
Pogovori prihodnosti je serija pogovornih oddaj z najrazličnejšimi sogovorniki, ki v medsebojnem pogovoru in izmenjavi idej premišljujejo o izzivih sedanjosti in prihodnosti. Družboslovni in naravoslovni vpogledi v raznolike teme; od podnebne krize, do najnovejših raziskav vesolja in kolonizacije Marsa, digitalizacije medsebojnih odnosov in procesov dela do geostrateških premikov ob globalizaciji, migracijah in vojaških spopadih.