Ko so leta 1973 pri Atariju izdali prvo, vsaj tako piše internetna zgodovina, dirkaško igro Space Race, v kateri dve raketi tekmujeta za zmago in se morata sproti ogniti še vsem meteorjem, ki so jima na poti, niso najbrž niti pomislili, kakšen igričarski segment odpirajo.
Danes so igrice postale tako resnične, da včasih v dirkaški simulaciji sploh ne ločiš, ali igraš igro ali dejansko gledaš posnetek prave vožnje. Spoznali smo tistega, ki je v igri Gran Turismo v samem svetovnem vrhu in je Slovenec. Igra Gran Turismo je leta 2018 praznovala 20 let in v tem času so prodali več kot 80 milijonov kopij te igre.
Cilj je približati igro resničnosti
Več o e-igrah nam je povedal Anže Plevel iz E-športne zveze Slovenije, ki pravi, da je bil predvsem pri dirkaških oziroma vozniških igrah od časov arkadnega igranja narejen kvantni skok.
"Od časa, ko smo v arkadnih igralnicah vozili avtomobilčke po linearni progi in med seboj tekmovali, kdo bo prej prišel do konca oziroma kdo sploh bo prišel do konca proge, je danes simulacija dirkanja povsem na novem nivoju," pravi Plevel in dodaja, da se razvijalci iger trudijo ustvariti čim pristnejši občutek resničnosti, tako kar zadeva fiziko dirkalnikov, dirkaških postopkov, kot so boksi, nastavitve dirkalnika in tudi opreme, da se dirkač čim bolj počuti, kot bi v resnici vozil 300 km/h po dirkališču Monza.
Da bi preverili, ali to drži, smo v oddaji Avtomobilnost za volan porscheja taycana na dirkališču v Avstriji posedli Luko Zavišiča, ki velja za enega najboljših dirkačev v svetu virtualnih iger Gran Turismo, in primerjali, kakšna je razlika med igro in resničnostjo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje