Glede na to, da smo vstopili v obdobje letno-zimske menjave pnevmatik, ni pretirano presenečenje, da smo se vprašali očitno vprašanje, koliko pnevmatik se zamenja v novembru v Sloveniji, če imamo 1,2 milijona avtomobilov? Morda pa bi bilo bolj ne mestu vprašanje, koliko vulkanizerjev imamo v Sloveniji, saj tudi ta številka zagotovo ne more biti prav majhna. Ali pa je in bodo čakalne dobe pri menjavi zelo dolge.
Mogoče se vreme spreminja, morda tudi prehodna obdobja niso več tako izrazita, kot so bila nekoč in mogoče se bo morala novim vremenskim razmeram nekoč prilagoditi tudi zakonodaja, a za zdaj velja, da se zima za voznike začne 15. novembra. Tako začetek zime opredeljuje slovenski zakon o pravilih cestnega prometa, ki pri avtomobilih zapoveduje uporabo zimske opreme. V Avtomobilnosti pogosto govorimo o pnevmatikah, saj je to edini stik avtomobila s cesto in glede na različne vozniške situacije, hitrosti, zaviranja in vremenske razmere, ki se med vožnjo nenehno spreminjajo, je dobro vedeti, na koliko oprijema smemo v takih primerih računati. Vse, kar imamo na voljo, so namreč štiri, komaj za dlan velike površine.
Kakšne so prave zimske pnevmatike?
Slovenski predpisi določajo, da so zimske pnevmatike vse, ki imajo oznako M + S. A prave zimske pnevmatike so tiste, ki imajo poleg oznake M + S tudi znak snežinke s triglavo goro. Ta znak zagotavlja, da pnevmatike izpolnjujejo predpisane zahteve glede oprijema zimskih pnevmatik in imajo vsaj 25 odstotkov boljši oprijem na snegu kot letne pnevmatike. Razlogov za zamenjavo letnih z zimskimi je v času, ko postajajo temperature vedno nižje, ceste bolj mrzle, mokre in spolzke torej več kot dovolj in prav zanimivo bo videti, koliko pnevmatik Slovenci v novembru zamenjamo.
V eni od preteklih oddaj Avtomobilnost smo primerjali zimsko gumo z letno. Vabljeni k ogledu reportaže.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje