Letos lahko zima še vedno preseneti, ne glede na zakonodajni konec zimskega obdobja. Foto: RTV SLO
Letos lahko zima še vedno preseneti, ne glede na zakonodajni konec zimskega obdobja. Foto: RTV SLO

V Sloveniji je uporaba zimskih pnevmatik zakonsko predpisana, in sicer tako časovno kot tudi glede na dejanske vremenske razmere. Obvezna uporaba zimske opreme je namreč predpisana v času zime, ki časovno ni enaka koledarski, med 15. novembrom in 15. marcem, obenem pa tudi v primeru zimskih razmer. To je takrat, ko se ob sneženju sneg oprijema vozišča in ga pobeli ali ko je vozišče zasneženo, zaledenelo ali poledenelo.

Zimska oprema motornih vozil so pnevmatike za zimsko rabo (M + S) na vseh štirih kolesih ali poletne pnevmatike na vseh štirih kolesih in snežne verige v priboru vozila. Snežne verige morajo biti v zimskih razmerah nameščene na pogonskih kolesih. Pnevmatike, ki štejejo za zimsko opremo, morajo imeti najmanj 3 mm globoke žlebove na celotni tekalni površini.

Glede na letošnje vremenske razmere, ko se mraz in sneg nekako nočeta posloviti, je hitenje z nameščanjem letnih pnevmatik povsem odveč, pa čeprav je konec zakonsko določenega zimskega obdobja. V primeru sneženja oziroma zimskih razmer lahko vse prenagljene doleti zakonsko povsem utemeljena denarna kazen.

Ne nazadnje pa uporaba zimskih pnevmatik nikakor ni povezana le s predpisi, ampak predvsem z varnostjo, saj je zasnova zimskih pnevmatik prilagojena nizkim temperaturam in zimskim padavinam. Bolj varno vožnjo zagotavlja tudi v teh tednih, ko pomlad še ni uspela pregnati zime.