Zmagal je Gašper Čarman iz Reteč pri Škofji Loki, ki bo nastopil na svetovnem prvenstvu v Tokiu na Japonskem. Doslej je našo državo na mednarodnih sommelierskih tekmovanjih predstavljal Jure Tomič iz Ošterije Debeluh v Brežicah.
Na državnem tekmovanju so sodelovali kandidati, ki so uspešno opravili izobraževanje po predpisanih sommelierskih programih in opravljajo sommeliersko delo. Do polfinala so prišli: David Alaimo (Ošterija Žogica v Solkanu), Gašper Čarman (Trgovina in bar eVino v Ljubljani), Rok Jenič (samostojni podjetnik), Gregor Kocjančič (Terme Krka – Talaso Strunjan) in Marko Zlatoper (Hotel Casinò Venko v Goriških brdih).
Po pisnem preverjanju znanja sta sledila opisna degustacija dveh vin ter test spajanja vina in hrane, pokazati so morali tudi veščine strežbe. Trije - Gašper Čarman, Gregor Kocjančič in Marko Zlatoper - so se uvrstili v končnico tekmovanja. Pred komisijo in obiskovalci so opravili degustacijo dveh belih (slovensko in tuje) in dveh rdečih (slovensko in tuje) vin, prepoznati so morali pet žganih pijač, popraviti napake v vinskem listu, podati ustrezne predloge za spajanje hrane in vina ter prikazati dekantiranje in strežbo vina. Žiriji, ki je vodila strokovni del tekmovanja, je predsedoval Davorin Škarabot, podpredsednik društva Sommelier Slovenije. Med tremi finalisti se je z izjemno tesnim izidom najbolje izkazal Gašper Čarman.
Tekmovalni del so zaokrožili še z izborom najboljšega sommelierja v točenju penine iz steklenice magnum – to je postal Gregor Kocijančič.
Ob čestitkah vsem tekmovalcem in novemu državnemu prvaku je Ivan Peršolja, predsednik društva Sommelier Slovenije, še povedal: "V društvu Sommelier Slovenije z zadovoljstvom ugotavljamo, da se zanimanje za sommelierska znanja v zadnjih letih vidno veča. Tako se je na začetku letošnjega tečaja prve stopnje v Ljubljani zbralo presenetljivo število udeležencev, ki se bodo v prihodnjih mesecih seznanili z različnimi področji, povezanimi s kulturo vina. Različna strokovna predavanja bodo spremljale tudi delavnice o primernem vedenju in odnosu do gostov, kot posebnost tečaja pa velja omeniti možnost spoznavanja vloge, ki jo ima vino v slovenski zgodovini in kulturi. Prihodnji teden se bo prav tako v Ljubljani začel tečaj druge stopnje, ki udeležencem prinaša poglobljena znanja o slovenskih in tujih vinih, oljih, kisih, mineralnih vodah, kavi, čajih in celo cigarah."
Mojca Dumančič
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje