"Jeseni, v času trgatve, smo zbrali najbolj zrele, najboljše grozde rebule, ki smo jih pol leta sušili na slami. Seveda smo pazili na vlago, na zračnost in na vetrovnost. Odpirali smo okna, tako da je grozde malo prepihala tudi ta naša vipavska burja ... No, in ko so grozdi dovolj suhi, ko nastanejo zlate rozine, jih ročno oberemo. Prav vsako jagodo posebej ročno odtržemo s peclja. Tako ostanejo samo najboljše, zdrave rozine. Potem sledi običajen postopek - mletje, malce maceracije, stiskanje in zdaj bo šlo v fermentacijo," je postopek opisala njena kraljevska visokost.
Špela Štokelj je namreč vinska kraljica, ki ne zna prijeti le za kozarec, temveč tudi in predvsem za kmečko delo … Čeprav je po izobrazbi krajinska arhitektka, je njena prva ljubezen – kmetija. In njena kraljevska popotnica je vino - v kozarec ujeto sonce vetrovne Vipavske doline …
Pijača za bogove
Sušeno rebulo pri Štokljevih stisnejo in zorijo za najboljše vino z njihove kmetije. Za pijačo za bogove, kot so poimenovali njihovo sladko vino iz sušene rebule. Nadeli so mu namreč ime "Ambrosia". Gre res za vzročne količine.
"Jeseni smo potrgali eno tono in dvesto kilogramov rebule z najboljših leg na Planini. Po pol leta žlahtnega sušenja smo iz vse te količine stisnili komajda sto litrov izjemno sladkega soka. In zdaj bo ta zorel v vino najmanj dve leti. Torej gre res za izjemno zahteven postopek," je pot do ambrosie povzela slovenska vinska kraljica.
Sicer pa pri Štokljevih prisegajo na domače avtohtone sorte. Na Planini je pravzaprav zrasla sploh prva trta na Slovenskem, saj "so Rimljani prav tukaj zasadili prve trte, ki so se potem razširile po celotni Sloveniji", je dejala 18. slovenska vinska kraljica, ki pa je za svoje vino izbrala pinelo.
Ta ima namreč domovinsko pravico prav na Planini. In Planinci vabijo na skorajšnje "druženje s pinelo".
Druženje s pinelo
Na velikonončni ponedeljek bo v stari šoli na Planini že deveto Druženje s pinelo, to žlahtno kraljico vipavskih vin.
"Da planinska zemlja ugaja tej stari domači vinski sorti, je znano. Planinski vinogradniki pa na druženje povabijo tudi pridelovalce pinele iz drugih krajev, tako da je na pokušini cela paleta pinel različnih letnikov in tehnologij. Ta avtohtona sorta je sicer v zapisih omenjena že v letu 1324, in sicer kot trta, ki je bila takrat posajena na severu Italije na Goriškem. Danes pa jo gojimo v glavnem v Vipavski dolini," so povedali organizatorji ponedeljkove prireditve.
- 15.00 maša v cerkvi sv. Petra in Pavla (zaselek Koboli)
- 16.00-21.00 druženja s pinelo (stara šola) - nagovor Špele Štokelj, vinske kraljice Slovenije. Žarko Gorup bo predstavil življenje in delo Matije Vertovca.
- 17.00 - predvajanje filma o Matiju Vertovcu (farna cerkev na Planini)
- 17.30 - kulinarična delavnica (na kmetiji Vinogradništvo in vinarstvo Pipan Planina 62)
Za kulturno popestritev programa bo poskrbel oktet Simona Gregorčiča iz Kobarida
Pinela je vino z nekoliko višjo skupno kislino ter svojevrstno nežno cvetico in aromo. Odlično uspeva na visokih legah in lahkih tleh, sestavljenih iz laporja in peščenjaka. Je zelo vzdržljiva sorta, dobro prenaša poletno pripeko, močno burjo in točo.
Mogoče ji je skozi stoletja prav zaradi kljubovanja ekstremnim razmeram uspelo razviti debelejšo jagodno kožico, bogato s fenoli, vitamini, barvili in minerali, ki ob predelavi grozdja prehajajo v vino.
Obiskovalci bodo lahko pokusili od trideset do štirideset različnih pineli v Domu krajanov Planina (stara šola).
Mojca Dumančič, TV Slovenija
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje