Če se bomo odločili, da silvestrsko večerjo pripravimo sami, znani kuharji odsvetujejo ukvarjanje s kuho namesto z gosti. "Pozornost raje namenimo drug drugemu, ne pa vsega večera preživeti ob šporgetu, torej ob štedilniku," je še za STA povedal Kavčič.
Drugače pa priporoča pripravo jedi po receptih, ki jih dobro poznamo in imajo pridih tradicije. Na vipavskem območju tako silvestrske večerje ni brez leče z ocvirki in kožne klobase ali kožarice, narečni izraz zanjo pa je krodegin. "Leča in ocvirki morajo biti, rekli so, da za srečo v novem letu," je pojasnil.
Če se hočemo razvajati, za solato izberemo solkanski radič, v narečju sukenski regut, ki ima obliko vrtnice. Nanj najprej damo nekaj fižolovega pireja, po njem nastrgamo kravji sir, prelijemo z oljčnim oljem, v katerega smo dali malo soka mandarine ali pomaranče, na koncu pa narežemo še trdo kuhano jajce. Kdor bi tako pripravljen radič imel za samostojno jed, pa naj doda ocvirke.
Za posladek pride na vrsto kos dobre potice, je sklenil. Na Vipavskem so sicer znana sladica vipavski štruklji z orehovim nadevom in drobtinami, a za silvestrsko večerjo predlaga potico.
Tudi v ljudski dediščini drugih območij Slovenije so značilna jed v zimskem času in torej tudi na silvestrski večer koline.
Na novoletni dan pa so denimo v zahodnem delu Dolenjske za kosilo pogosto pripravili svinjske zarebrnice v kosu, ki so jih najprej obkuhali v juhi s čebulo, korenjem in lovorjem, potem pa jih še spekli v pečici. Kos so na posamezne zarebrnice razrezali šele, ko je bil pečen. Za prilogo je bil pražen krompir, poleg pa so jedli zeleno glavnato solato endivijo. Posladkali so se z orehovo potico.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje