John Galliano je diplomiral na slavni modni šoli Central Saint Martins. Njegova kariera je bila lani predstavljena v Amazonovem dokumentarcu High and Low: John Galliano. Foto: EPA
John Galliano je diplomiral na slavni modni šoli Central Saint Martins. Njegova kariera je bila lani predstavljena v Amazonovem dokumentarcu High and Low: John Galliano. Foto: EPA

V objavi na Instagramu se je poklonil italijanskemu modnemu mogotcu in lastniku znamke Renzu Rossu. "Največje, najdragocenejše darilo, ki mi ga je dal, je bila priložnost, da znova najdem svoj ustvarjalni glas, ko sem ostal brez njega," je dodal po pisanju francoske tiskovne agencije AFP.

Mesto kreativnega direktorja v Margieli je prevzel po tem, ko so ga leta 2011 odpustili iz službe pri Diorju zaradi neprimernega vedenja v pariškem baru, kjer se je v vinjenem stanju z antisemitskimi in rasističnimi žalitvami spravil nad obiskovalce. Kot eden najbolj znanih oblikovalskih imen svoje generacije, ki slovi po drznih kreacijah, je sicer zanikal, da bi bil antisemit, med sodnim procesom pa je priznal, da je odvisen od uspavalnih in protibolečinskih tablet ter alkohola.

Da bi izboljšal svojo podobo v javnosti, se je udeležil rehabilitacije v Švici, v osrednji sinagogi v Londonu pa se je opravičil ter izjavil, da je alkoholik in odvisnik.

Rosso mu je ponudil priložnost, da obnovi svojo kariero, za katero so nekateri menili, da se je za vedno končala. Pri tem je pomagal povečati prepoznavnost in prodajo blagovne znamke, ki je priljubljena pri poznavalcih mode in umetnosti.

"Delo z Gallianom je bila ena najbolj pomembnih izkušenj v mojem življenju," je dejal Rosso v izjavi in mu pripisal zasluge, da je Maison Margiela spremenil v najsodobnejšo modno hišo na svetu.

Kdo ga bo nasledil, še niso razkrili. Poznavalci so sicer namignili, da bi se lahko vrnil k Diorju, ki ga je pomagal oživiti v času, ko je vodil lastno znamko.

Blazy bo Chanel vodil v nove vznemirljive smeri
Po mesecih ugibanj pa je Chanel, druga največja znamka luksuznih oblačil na svetu, imenovala naslednika kreativne direktorice Virginie Viard, ki je odstopila junija. To je postal 40-letni Matthieu Blazy, ki je nazadnje navduševal kot kreativni direktor pri luksuzni italijanski blagovni znamki Bottega Veneta.

Blazy je šele četrti glavni oblikovalec francoske modne hiše, ustanovljene leta 1910: pred njim so delovali Virginie Viard, Karl Lagerfeld in Gabrielle "Coco" Chanel.

"Njegova drzna osebnost, njegov inovativen in močan pristop k ustvarjanju, kot tudi njegova predanost izdelavi in ​​čudovitim materialom bodo Chanel popeljali v vznemirljive nove smeri," so ob imenovanju Blazyja povedali pri Chanelu.

V Parizu rojeni Blazy, francosko-belgijski državljan, je študiral na šoli vizualnih umetnosti La Cambre v Bruslju. Njegov zvezdniški portfelj vključuje pripravništvo pri Balenciagi pri Nicholasu Ghesquièru in pri Johnu Gallianu. Po diplomi leta 2007 se je pridružil modni hiši Raf Simons, kjer je oblikoval moška oblačila, deloval je tudi pri znamkah Calvin Klein, Maison Margiela in Céline.

Blazyjev slog je sinonim za uglajeno, prefinjeno krojenje, zanke iz usnja in neobičajne dodatke.