Foto: Reuters
Foto: Reuters

Letos namreč ni prestižnih gostov iz ZDA, Japonske, Rusije, Avstralije in Kitajske.

Prestižni italijanski hoteli so v zadnjih petih mesecih izgubili za devet milijonov prenočitev. Število gostov iz tujine se je julija na primer zmanjšalo za 76,4 odstotka, domačih gostov pa so imeli za 24,5 odstotka manj.

Prizadeta pa ni zgolj hotelska panoga, temveč tudi gastronomija. Po podatkih gospodarskega združenja se kar 80 odstotkov lastnikov restavracij pritožuje nad velikim upadom prometa – samo v zadnjih treh mesecih so v panogi prihodki upadli za tri milijarde evrov.

Na pomoč priskočila tudi italijanska vlada

Italijanska vlada je zaradi velikega upada prihodkov v turistični panogi finančno priskočila na pomoč 29 mestom, ki so najbolj odvisna od turističnega obiska.

Za ta namen je rezervirala 500 milijonov evrov, turistični kraji pa naj bi ta denar namenili za pomoč tistim obratom, ki so junija utrpeli upad prihodkov za najmanj 33 odstotkov. Najnižji znesek, ki ga lahko posameznik prejme od občine, je 1000 evrov, pri velikih turističnih podjetjih pa se lahko povzpne do 150.000 evrov.

S tem ukrepom naj bi priskočili na pomoč med turisti zelo priljubljenim velikim turističnim središčem, kot so Rim, Firence in Benetke, a tudi manjšim mestom, kot so Bozen, Rimini, Padova in Como. "Storiti moramo vse, kar je mogoče, da ohranimo mestna središča pri življenju. Upamo, da bodo mesta s tem prebrodila kritično fazo do novega zagona turizma," je pojasnil minister za kulturo in turizem Dario Franceschini.