Otočje Galapagos, ki leži skoraj tisoč kilometrov zahodno od obale Ekvadorja v Tihem oceanu, je sinonim za živalsko kraljestvo, v katerem so se živalske vrste zaradi tisočletne izolacije ohranile le na teh vulkanskih otokih. A v zadnjih letih, ko turisti množično prihajajo na ta konec sveta, se zdi, da so ljudje pri tem pozabili na živali.
Pred 20 leti je Galapaške otoke vsako leto obiskalo okoli 40.000 turistov - lani je bila ta številka štirikrat višja. Včasih so imeli obiskovalci na otokih "ljubi mir", lahko so poljubno tavali po poteh, živalski svet jim je ležal "pod nogami". Danes je gneča tako velika, da se morajo turistični vodiči sproti izmišljevati, po kateri odmaknjeni poti naj popeljejo svoje goste, da ne bi povsod naleteli na drugo množico.
Se bodo otoki zadušili v odpadkih?
Naval ljudi je najočitnejši v največjem mestu na otoku, Puerto Ayora. Pred 40 leti je na vseh otokih skupaj živelo 3.000 "norcev", danes jih je več kot 30.000 - in polovica od tega jih živi v Puerto Ayori. A mesto še vedno nima urejene kanalizacije, koši za smeti pa postajajo vse bolj polni in vse pogostejši. Čeprav ekvadorska vlada za naselitev na otokih zahteva posebno dovoljenje, ljudje najdejo vse mogoče poti za kršitev tega zakona. Delovnih mest na Galapagosu je namreč v izobilju.
Množice prebivalcev in turistov je tudi razlog, da so Združeni narodi lani Galapaške otoke dodali na seznam ogroženih krajev naravne dediščine. Ne samo, da tuje rastline, živali in žuželke, ki so jih "v raj" naselili ljudje, ogrožajo krhko ekologijo otokov, ljudje so brez dvoma tudi najnapadalnejša vrsta izmed vseh. "Ne bi rekel, da je Ekvador 'zavozil' Galapagos. Bojim se, da ga je 'zavozil' kar ves svet," je dejal domačin Felipe Cruz. Se lahko še kaj popravi?
S. J.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje