Struktura blejskih gostov je še vedno podobna kot pretekla leta - Slovenci ustvarijo le približno deset odstotkov vseh nočitev, ostalo so tujci. Foto: BoBo
Struktura blejskih gostov je še vedno podobna kot pretekla leta - Slovenci ustvarijo le približno deset odstotkov vseh nočitev, ostalo so tujci. Foto: BoBo
Portorož
Junija so imeli v Portorožu 126.678 hotelskih nočitev oz. 12 odstotkov več kot junija lani. Foto: BoBo

Trenutni podatki o zasedenosti turističnih zmogljivosti so precej obetavni. Kot ugotavljajo v Turističnem združenju Portorož, so namreč v največji turistični destinaciji na Obali, piranski občini, junija imeli 126.678 hotelskih nočitev oz. 12 odstotkov več kot junija lani. Od tega je bilo 28 odstotkov nočitev domačih in 72 odstotkov nočitev tujih gostov. V primerjavi z lanskim letom se je število nočitev tujih gostov povečalo za več kot četrtino.

Skupni podatki za prvo polletje govorijo o 468.700 hotelskih nočitvah, kar predstavlja 18-odstotni porast glede na enako obdobje v letu 2010. Trenutno so hoteli zasedeni 90-odstotno, prav tako si glede na dozdajšnji obisk obetajo dober preostanek poletne sezone.

Zadovoljni tudi na Bledu
V gorenjskih turističnih središčih Bled, Bohinj in Kranjska Gora je letošnja turistična sezona za zdaj precej boljša kot lanska. Junija so tamkajšnje turistične organizacije opazile od pet- do desetodstotno rast števila nočitev. Spodbudne pa so tudi napovedi za julij in avgust. Direktorica Turizma Bled Eva Štravs Podlogar pričakuje od pet do sedem odstotkov več nočitev kot lani. Kot kaže glede na rezervacije in izkušnje iz preteklih let, bo pravi vrhunec avgusta, ko so hotelske zmogljivosti praktično povsem izkoriščene, polnijo pa se tudi zasebne sobe.

Struktura blejskih gostov je še vedno podobna kot pretekla leta. Slovenci ustvarijo le približno deset odstotkov vseh nočitev, povečuje pa se število angleških, ameriških, belgijskih, srbskih in hrvaških gostov. Podobno gibanje je tudi v Bohinju, kjer sicer slovenski gostje še vedno ustvarijo skoraj polovico vseh nočitev. Raste število gostov iz tujine, zlasti iz Nemčije, Nizozemske, Belgije, pa tudi iz Francije, Španije, Italije in Hrvaške ter vzhodnoevropskih držav.

V Bohinju do pet odstotkov več nočitev kot lani
Po besedah direktorja Turizma Bohinj Klemena Langusa dozdajšnji podatki in rezervacije kažejo, da bosta tudi julij in avgust zadovoljivo zasedena, pri čemer si nadeja od tri do pet odstotkov več nočitev kot lani. Dejanska zasedenost turističnih zmogljivosti bo nekoliko odvisna od dnevnega turizma in odločitev o letovanju, ki jih turisti sprejemajo tik pred zdajci, na kar močno vpliva vreme oz. vremenska napoved.

V Kranjski Gori pričakujejo več tistih obiskovalcev, ki pridejo kolesarit ali pa na poletno sankališče. Kar se tiče stacionarnih gostov direktorica Lokalne turistične organizacije Kranjska Gora Mirjam Žerjav pričakuje približno podobne rezultate kot lani, čeprav je bil junij od lanskega boljši kar za deset odstotkov. Trenutno so kranjskogorske nočitvene zmogljivosti že precej zasedene, še vedno pa se tudi najde kakšna soba, predvsem pri zasebnikih. V poletnih mesecih imajo v Kranjski Gori praviloma največ domačih gostov, ki ustvarijo okrog 35 odstotkov nočitev, sledijo pa jim gostje iz Velike Britanije in Italije.

V zdraviliščih vse več domačih gostov
Tudi slovenska naravna zdravilišča letos ugotavljajo, da je obiska v primerjavi z lanskim letom več, pričakujejo pa, da bo tako tudi čez celo poletje, je dejal direktor Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč Iztok Altbauer. V prvih šestih mesecih se je število prihodov tujih gostov v zdravilišča povečalo za 9,5 odstotka, domačih gostov za 4,6 odstotka, skupaj pa se je število prihodov povečalo za 6,7 odstotka. Altbauer še pravi, da je razveseljivo predvsem to, da se vendarle povečuje tudi število domačih gostov, to pa je po njegovem mnenju posledica spomladanskih marketinških akcij v nekaterih hotelih.