Pot do Partizanske bolnice Franja, ki nosi ime po zdravnici dr. Franji Bojc Bidovec, je danes urejena in ograjena. Dostop do bolnišnice pa je med vojno potekal po potoku Čerinšičica, ki teče skozi sotesko. V letih 1943-45 je delovala kot skrito pribežališče za ranjence, njeno delovanje je bila skrivnost, ki je rešila več kot tisoč življenj. Ranjencem so pred prenosom do bolnišnice celo zavezovali oči.
Prav neverjetno je, da bolnišnice v letih delovanja sovražnik ni odkril. Če samo pomislimo, koliko okoliških prebivalcev je zanjo vedelo, saj so jo pomagali ohranjati pri življenju.
Prostor zanjo je dr. Viktorju Volčjaku pokazal domačin Janez Peternelj. Konec leta 1943 so začeli v divji, težko dostopni soteski Pasice graditi prvo barako, ki je 23. decembra že sprejela prve ranjence. 22. januarja 1944 je vodenje bolnišnice prevzela dr. Franja Bojc Bidovec in ostala s krajšimi prekinitvami upravnica do konca vojne. Med zdravljenjem je umrlo 61 borcev, ki so jih pokopali na skrivnem mestu. Za lažjo identifikacijo so umrlim položili v grob stekleničko, v kateri je bil listek z osebnimi podatki.
Vse do danes je bolnišnica ohranila avtentično podobo in postala s svojo legendarnostjo kar simbol partizanskega zdravstva. Franja je danes ena še redkih ohranjenih partizanskih bolnišnic, ki so v Sloveniji delovale med 2. svetovno vojno in so se razvijale skladno s potrebami odporniškega gibanja.
A. J.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje