Tam so ta teden odprli muzej najstarejših fosilov morskih konjičkov na svetu, ki naj bi bili po besedah vodje gaja Draga Vrhovnika stari 12,5 milijona let. Od leta 2005 do leta 2007 so jih našli v okoliških hribih, kjer naj bi bilo podnebje v času panonskega morja podobno današnjemu na Bahamih.
V muzeju si je mogoče ogledati tri fosile morskih konjičkov, poleg njih pa še kratek dokumentarni film in ostanke drugih živali in rastlin – od koral, polžev, školjk, zobovja nekdanjega 25-metrskega morskega psa do listov in lesa. Gre za okrog 200 ostankov, ki so jih v dobrem desetletju v Tunjiškem in okoliškem gričevju zbrali Tomaž Hitij z Medicinske fakultete, Jure Žalohar z Oddelka za geologijo Naravoslovnotehniške fakultete v Ljubljani in Edo Grmšek.
Tunjiško gričevje je po bogastvu fosilov znano že vsaj 150 let. Območje Kamniško-Savinjskih Alp in je namreč nastalo zaradi drgnjenja afriške in evrazijske plošče, pozneje pa je nižje gričevje prekrilo zanimivo zaporedje usedlin, kar je po mnenju Vrhovnika vzrok za številne zdravilne učinke v Tunjicah. V oligocenskih in miocenskih plasteh so se ohranili ostanki najrazličnejših organizmov, ki so pred milijoni let živeli v morju Centralna Paratetida ali v Panonskem morju.
Stalno razstavo v naravnem zdravilnem gaju Tunjice bodo v prihodnje še dopolnjevali z novimi odkritji, ogledati pa si jo bo mogoče vsak dan od 10. do 16. ure. V gaju sicer razmišljajo tudi o vzpostavitvi paleontološkega parka na prostem, če jim bo uspelo pridobiti sredstva, je še pojasnil Vrhovnik.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje