Večina hiš v Breginju je bila zgrajenih po potresu. Foto: RTV SLO/T.K.
Večina hiš v Breginju je bila zgrajenih po potresu. Foto: RTV SLO/T.K.

Potres pa ni uničil vsega, saj je v tem malem kraju še vedno veliko zanimivega. Breginj leži na terasah podnožja Stola v zatrepu Breginjskega kota na nadmorski višini 550 metrov.

Do potresa leta leta 1976 so prevladovale značilne beneško-slovenske vrstne stanovanjske hiše, povezane s hlevom in senikom, zidane v strnjeni gruči z ovalnim tlorisom. Ulice so bile speljane krožno.

Pred potresom leta 1976 je bil neponovljiv pričevalec izjemne prostorske in stavbne dediščine, po njem je bil skoraj v celoti porušen, ostal je le del t. i. breginjskega jedra in cerkev Sv. Nikolaja z župniščem.

T.K.

Župnijska cerkev Sv. Nikolaja ima poslikan kasetirani strop iz 17. stoletja. Ta cerkev je ena redkih v Sloveniji, ki imajo cerkveni zvonik ločen od preostalega dela. Foto: RTV SLO/T.K.
Breginjska hiša je ena redkih hiš s staro arhitekturo. V njej je urejen muzej. Po potresu je ostal le spomeniško zavarovani del, vse drugo so porušili, ljudi pa so se preselili v naselje montažnih hiš, zgrajeno v bližini. Foto: RTV SLO/T.K.
Z Breginja je čudovit pogled na okoliško pokrajino, še posebno na Alpe. Foto: RTV SLO/T.K.
Reka soča hiti pod mostom. Foto: RTV SLO/T.K.