Reka je lepe modrozelene barve in je izredno čista. Foto: RTV SLO/E. S.
Reka je lepe modrozelene barve in je izredno čista. Foto: RTV SLO/E. S.


Krajinski park Lahinja obsega prvih sedem kilometrov od izvira reke Lahinja in njeno okolico. Leži jugovzhodno od Dragatuša, predvsem na območju vasi Veliki Nerajec in Pusti Gradec.

Osrednja znamenitost parka je reka Lahinja, ob kateri leži šest posebej zavarovanih naravnih spomenikov, dva naravna rezervata in pet kulturnih spomenikov. Arheološki najdišči Okljuk in Draga pri Pustem Gradcu sta eni najpomembnejših neolitskih in bakrenodobnih naselbin v Sloveniji, o življenju takratnih naseljencev pa pričajo mnogi predmeti, od orodja, zajemalk, posodic, sekir ipd. do gomile.

Tu sta še Klepčeva mlin in žaga, cerkev Vseh svetnikov, grad v Pustem Gradcu, več kraških jam in pečin ter lugi, ki so še posebej zavarovani kot naravni rezervat zaradi prisotnosti redkih in ogroženih živalskih in rastlinskih vrst.

Tako je videti zemljevid Krajinskega parka Lahinja. Foto: RTV SLO/E. S.
Ob reki rastejo številna drevesa, prevladujejo pa vrbe. Foto: RTV SLO/E. S.
Okolica reke je urejena pa tudi pešpoti so lepo očiščene. Foto: RTV SLO/E. S.
Ko hodite po pešpoteh, previdnost ni odveč, saj je breg ponekod izredno strm in se začne spuščati proti vodi že ob stezi. Foto: RTV SLO/E. S.
V parku je le nekaj manjših vasi, med njimi sta največja Veliki Nerajec in Mala Lahinja. Foto: RTV SLO/E. S.
Izvir Pod lipo, ki so ga vaščani bližnje vasi lepo ogradili, saj so od tu črpali vodo za vsakdanjo rabo. Foto: RTV SLO/E. S.
V Lahinjo se izliva več manjših potokov. Foto: RTV SLO/E. S.
Uganete, kaj je na fotografiji? Te luknje so naredile žolne s svojimi kljuni. Foto: RTV SLO/E. S.
Ob Lahinji se razprostirajo t. i. lugi, ki so resnično vredni ogleda, saj so tako ob reki kot v lugih številne zanimive rastlinske vrste. Foto: RTV SLO/E. S.
Da Lahinja ni mirna reka, pričajo tudi poplave, ki velikokrat poplavijo tudi Klepčev mlin. Foto: RTV SLO/E. S.
Ob reki ležita tudi Klepčev mlin in žaga, ki ju poganja Lahinja. Foto: RTV SLO/E. S.
Mlinska kolesa so skrita v prizidku mlina. To so tudi hkrati edina mlinska kolesa v Sloveniji, ki so skrita. Foto: RTV SLO/E. S.
V notranjosti so še trije mlinski kamni, prvotno pa jih je bilo pet. Foto: RTV SLO/E. S.
Večinoma jih zaženejo samo občasno, ko prinesejo bližnji kmetje vrečo ali dve pšeničnega, koruznega ali kakšnega drugega zrnja. V mlinu meljejo tudi takrat, ko dobijo organizirane obiske. Foto: RTV SLO/E. S.
Debelo zmleta koruzna moka ... Včasih so bila korita polna, zdaj pa se v njih najdeta le dve prgišči moke. Foto: RTV SLO/E. S.
Pred mlinom je tudi stara žaga venecijanka, ki ima en list. Foto: RTV SLO/E. S.
Cerkev Vseh svetnikov ima zvonik z odprtimi linami, ki je bolj značilen za Primorje in Kočevsko. Foto: RTV SLO