V kraju in ne tako oddaljeni okolici se nahajajo številne naravne in kulturne znamenitosti, ki obiskovalcem nudijo veliko možnosti tako za celodnevni nedeljski izlet kot tudi za večdnevni oddih.
O sami zgodovini tega zahodnega dela Slovenije, ki je bil zaradi izjemne lege že od nekdaj na prepihu zgodovinskih dogodkov, se najhitreje poučite v prenovljeni zbirki Tolminskega muzeja.
Preteklost na vsakem koraku
Skozi preteklost se je mogoče sprehoditi prek časov, o katerih pričajo le še arheološki dokazi, pa tudi skozi dogodke znamenitega Tolminskega punta iz leta 1713 in žalostne čase 1. svetovne vojne. Vsakemu obiskovalcu mesta v oči pade tudi zaobljena vzpetina Kozlov rob. Hribček, s številnimi trimstezami dostopen z vseh smeri, na vrhu skriva zapuščine gradu, s katerega so lastniki do 16. stoletja obvladovali Tolminsko in njene živahne trgovske poti.
Malce ven iz mesta, v bližini sotočja Tolminke in Soče, kjer se nahaja tudi adrenalinski park, je ogleda vredna kostnica, v kateri so pokopani nemški vojaki, ki so padli med 1. svetovno vojno v znani 12. soški bitki oktobra leta 1917. Za ključ povprašajte v muzeju.
Drugo pokopališče je na obrobju Tolmina v Ločah, kjer ležijo lepo urejeni grobovi avstro-ogrskih branilcev najrazličnejših narodnosti. Od tod vas pešpot popelje do vstopne točke v Triglavski narodni park, z avtomobilom pa se je do tamkajšnjega parkirišča mogoče pripeljati mimo vasi Zatolmin.
Čudežno delo Tolminke in Zadlaščice
Kmalu po vstopu v park se odcepi urejena pešpot, ki se spusti do sotočja Tolminke in Zadlaščice. Rečici sta tik pred združitvijo ustvarili globoki, do 60 metrov visoki soteski s koriti. Dalje po cesti, primerni le za zelo previdne voznike, prečimo korita Tolminke prek Hudičevega mostu, le nekaj sto metrov naprej pa ob poti naletimo na Dantejevo jamo. Ime je dobila po domnevnem slavnem obiskovalcu, srednjeveškem italijanskem pesniku Danteju Alighieriju. Za spust v jamo je mogoče najeti jamarskega vodnika.
Ob nadaljevanju se po ozki poti čez nekaj kilometrov odpre pogled na ravnino, na kateri leži gorska vasica Čadrg s turističnimi kmetijami in možnostjo nakupa pristnega tolminskega sira ali skute.
Če v Zatolminu namesto proti Čadrgu zavijemo proti planini Polog in izviru Tolminke, smo po nekaj makadamskih kilometrih že na parkirišču pod cerkvico v Javorci. Pravkar obnovljena lesena stavba je po devetih desetletjih eden najpomembnejših spomenikov dni, ko so ob Soči potekali krvavi boji prve svetovne vojne. Ključ za vstop v svetišče dobite v Tolminskem muzeju. Pot se iz Pologa nadaljuje mimo velikanskega podora iz potresa leta 1998 in se konča ob izvirih Tolminke.
Raj za kolesarje
Sama okolica Tolmina je zelo primerna za kolesarjenje, čeprav kolesarske poti niso najbolje označene. Za lažje rekreativce je idealna pot po levem bregu Soče iz Tolmina proti Kobaridu, ki vas bo popeljala mimo obnovljene italijanske kapelice in drugih zapuščin iz vojne v Gabrjah ter prek potokov Sopotnica in Volarja, ki skrivata nekaj najlepših slapov daleč naokoli.
Za tiste, ki od kolesarjenja pričakujejo več, lahko do zgoraj opisanih znamenitosti namesto z avtomobilom prikolesarijo. Lahko pa se odločijo tudi za pot iz Tolmina prek Ljubinja in naprej v Baško grapo, za bolj vztrajne pa priporočamo vzpon na Kolovrat mimo vasi Livek ali mimo Vrsnega do vasi Krn.
Dolina adrenalina
Za adrenalina željne so v sezoni na voljo krajevni vodiči, ki bodo poskrbeli za nepozaben stik z naravo s pomočjo kajaka, raftinga, kanjoninga, hidrospida ali plezanja. Vrhovi nad Tolminom pa vabijo ne samo pohodnike in hribolazce, ampak tudi padalce in zmajarje, ki v mesto zaradi izrednih pogojev za letenje prihajajo iz vse Evrope. Pozabiti ne gre niti muharjenja v čisti Soči ali čolnarjenja po bližnjem hidroakumulacijskem jezeru pri Mostu na Soči, tik pod cerkvico na Mengorih, prizorišču krvavih bitk iz zgodovine. Seveda se v Tolminu, ki je blizu in daleč znan po poletnih koncertnih prireditvah, nahajata tudi hotel in penzion, prespati pa je mogoče tudi v zasebnih apartmajih in poleti v kampih.
Dostopen iz vseh smeri
Tolmin kot središče Zgornjesoške doline je dostopen iz najrazličnejših smeri. Glavna prometna povezava Tolminske z osrednjo Slovenijo, na žalost pa ne ravno najbolj udobna, je tista prek Godoviča in Idrije. Po njej ste iz Ljubljane v Tolminu (110 km) v dveh urah. Alternativna pot vodi prek Škofje Loke in Cerknega, še bolj slikovita pa je cesta prek Železnikov in Petrovega brda, ki vas popelje skozi ozko, a neokrnjeno dolino Baške grape. Po tej dolini se vije tudi železnica, po kateri se je mogoče na zelo enostaven in hiter način z avtovlakom prepeljati iz Bohinjske Bistrice do Mosta na Soči. Tukaj sta še povezavi prek Nove Gorice ali Vršiča.
A. L.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje