Točka na kateri se stikajo tri države, je označena s kamnom piramidaste oblike. Foto: MMC RTV SLO/A.K.Kovač
Točka na kateri se stikajo tri države, je označena s kamnom piramidaste oblike. Foto: MMC RTV SLO/A.K.Kovač

Tromeja leži le kilometer iz vasi Trdkova, do nje pa vodita turistična pot, ki poteka bo obmejnem delu občine Kuzma, in nekoliko bolj zahtevna učna pot. Ta poteka v krogu po dokaj razgibanem, ponekod strmem terenu. Na poti je trinajst postaj z učno vsebino, pot pa poteka pretežno po gozdu.

Izhodišče za izlet je vas Trdkova, ki je bila pod imenom Trekwlgh prvič omenjena leta 1387. Spadala je pod grofijo Dobra v Avstriji. Pozneje so jo omenjali pod imenom Therekweghye in nemškim imenom Türke. Še leta 1890 je štela 707 prebivalcev (701 Slovenec, pet Nemcev in en Madžar). Pozneje je začelo število prebivalcev upadadi, tako da jih ima danes okrog dvesto.

Kljub vsemu je Trdkovo vredno obiskati in si pred vzponom na tromejo (390 metrov) ogledati kapelo Cirila in Metoda, ki je, čeprav mlajšega izvora, povezana z legendo. Skozi Trdkovo naj bi namreč pripotovala brata Ciril in Metod in si v potoku Lukaj umila utrujene in prašne noge. Potok je po tem dejanju spremenil tok in od takrat naprej teče v nasprotno smer.

Na bližnjem Slamarovem bregu so leta 1998 postavili križ, ki pa naj ne bi imel le verskega pomena, ampak naj bi predstavljal tudi troedinost kulture, tradicije in zgodovine na stičišču mejnih narodov iz Slovenije, Madžarske in Avstrije.

Trdkova in njena okolica sta del spominskega parka, vključenega v krajinski park Goričko. Ta meri 46.200 hektarjev in je drugi največji v Sloveniji. Večji je le Triglavski narodni park (83.808 hektarjev).

Aleksandra K. Kovač

Za ureditev območja tromeje med Avstijo, Madžarsko in Slovenijo skrbijo vse tri države. Foto: MMC RTV SLO/A. K. Kovač
Grbi na kamnu označujejo tri dežele - sosede. Foto: MMC RTV SLO/A. K. Kovač
Tromejnik je turistična točka. Na vrhu hriba si lahko ogledate preprost kažipot, ki nakazuje smer lege treh sosednjih držav. Foto: MMC RTV SLO/A. K. Kovač
Na mednarodnem srečanju na tromeji leta 1998 so na slovenski strani zasadili lipo. Foto: MMC RTV SLO/A. K. Kovač
Informacije o postavitvi tromejnega kamna v nemščini, na avstrijski strani meje. Foto: MMC RTV SLO/A. K. Kovač
Vrh je urejen in primeren za počitek, posebej če se nanj povzpnete po zahtevnejši, učni poti. Foto: MMC RTV SLO/A. K. Kovač
Če se vam ne ljubi pešačiti, se lahko do tromeje pripeljete z avtom, v prtjažnik pa spravite košaro za piknik, saj je urejena okolica kot nalašč za daljši postanek v naravi. Foto: MMC RTV SLO/A. K. Kovač
Razledna točka: Pogled poskakuje s hribčka na hribček. To je Goričko. Foto: MMC RTV SLO/A. K. Kovač
Župani stikajočih se občin treh držav so zapis svojega srečanja pustili v kamnu ... Foto: MMC RTV SLO/A. K. Kovač
...v več jezikih. Foto: MMC RTV SLO/A.K. Kovač