Turistično-informativni center Moravske Toplice je konec avgusta zagnal projekt, ki bo navdušil marsikaterega kolesarja, tako rekreativnega kot bolj zahtevnega. Poimenovali so ga Raj za kolesarje, pomeni pa celovito turistično ponudbo za ljubitelje tega športa s prometno signalizacijo označenimi in urejenimi kolesarskimi potmi, ki nosijo pristna prekmurska imena.
Poti so označene z 90 prometnimi znaki, ki označujejo njihovo smer in številko. Speljane so po ravninskem in goričkem delu občine Moravske Toplice, vse pa se začnejo in končajo v Moravskih Toplicah, kjer lahko tudi najamete kolo. Vmesne postojanke so številne naravne in kulturne znamenitosti tega dela Prekmurja, najdaljša, 52 kilometrov dolga pot, pa zapelje tudi čez mejo na Madžarsko.
Gremo na kolo …
- Pot številka 1 z naslovom Neman časa pa nej volej (Nimam časa in ne volje) je primerna za priložnostne kolesarje in družine. Speljana je okrog Term 3000 po predelu Čreta.
- Pot številka 2 K štrkon na obisk (K štorkljam na obisk) pričara življenje na zasanjani ravnici in predstavi tipične obcestne vasice.
- Pot številka 3 K Plečnikovoj golobici (K Plečnikovi golobici) je znana po čudoviti Plečnikovi cerkvi v Bogojini, poimenovani tudi »Bela golobica.«
- Pot 4 je Pout svetovnoga rekorda (Pot svetovnega rekorda). Na njej je leta 2004 Jure Robič postavil svetovni rekord v 24-urnem kronometru, ko je v krožni vožnji brez počitka premagal 840 kilometrov.
- Pot 5 ima naslov Zacumprala si me (Začarala si me). Speljala je skozi tradicionalno lončarsko vasico Filovci in mimo Bukovniškega jezera, ki je v preteklosti pritegnilo viteze iz reda templarjev, ki so bili znani alkimisti. Ob jezeru se razprostirajo bioenergijske točke, tam v bližini pa lahko poskusite vodo iz Vidovega izvira, ki po izročilu povrne vid.
- Pot številka 6 je Po bregaj (Po bregovih), na njej pa spoznate del Krajinskega parka Goričko in tipične kmetije, kjer lahko poskusite pravo domačo šunko in druge dobrote. Speljana je skozi vas Martjanci s cerkvijo sv. Martina, ki se ponaša s freskami Janeza Akvile.
- Poti številka 7 je naslov Romantiki naprouti (Romantiki nasproti) in je speljana po razgibanem terenu vinorodnih gričev s sanjskimi razgledi. Na njej ne manjka t. i. vinotočev, katerih obisk je ravno v jesenskem času trgatev nepozabna izkušnja.
- Številka 7 Rotunda je pravi biser. Po nekoliko zahtevnejšem vzponu na Vučja Gomilo sledi spust do romantične rotunde sv. Nikolaja. Okroglo romansko cerkvico iz prve polovice 13. stoletja so sprva pripisovali skrivnostnim templarjem, kasneje pa se je izkazalo, da si jo gradili križniki.
- Sladka pout (Sladka pot) številka 9 je najtežja, vendar tudi najslajša. Predstavlja sladke izdelke medičarjev v Ratkovcih, čebelnjake in čebelarjevo zbirko v Ivanjševcih, nepozaben je tudi obnovljen Časarjev mlin v Berkovcih. Je precej razgibana in primerna za kolesarje z več moči in časa.
- Zadnja je številka 10 Idemo na Vogrsko (Gremo na Madžarsko). Je najdaljša pot od vseh, speljana pa skozi madžarske obmejne vasice, ki se kljub bližini precej razlikujejo od slovenskih. Pravijo, da čas v njih teče še nekoliko počasneje.
Več informacij najdete na spletni strani TIC-a Moravske Toplice.
https://www.moravske-toplice.com/kolesarjenje.php.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje