Na MMC-ju smo se odločili, da vam bomo predstavili nekaj tujcev, ki jih je življenjska pot iz takšnih ali drugačnih razlogov pripeljala v Slovenijo. Prvi je na vrsti Irec - ko se ravno bliža njihov narodni praznik, dan sv. Patrika -, ki tukaj končuje doktorat iz računalniških in informacijskih znanosti. Pravi, da se v Sloveniji počuti odlično in je to fantastična dežela za življenje, hkrati pa ugotavlja, da je tam zunaj še veliko sveta ... Na nogometnem SP-ju bo navijal za "zeleno" Slovenijo.
Več o Barryjevih pogledih na Slovenijo in Slovence preberite v spodnjem intervjuju.
Kdaj ste prvič obiskali Slovenijo in kaj vas je pripeljalo sem?
Slovenijo sem prvič obiskal januarja leta 2006, da bi dokončal doktorat iz računalniških in informacijskih znanosti. Od takrat sem tukaj in pišem doktorat. Večino časa raziskujem, premalo časa pa namenim učenju slovenščine!
Ste si Slovenijo pred prihodom predstavljali drugače? Kako so se vaši pogledi na državo najbolj spremenili? Se vam je morda uspelo otresti kakšnega predsodka?
Po pravici povedano, pred prihodom nisem vedel veliko o Sloveniji, a sem pustolovski tip in sem v povabilu videl edinstveno priložnost za spoznavanje novega dela Evrope.
Glede predsodkov ... mislim, da jih sam nisem imel, čeprav sem imel pomisleke o selitvi iz bogatejšega dela Evropske unije v del, ki sem ga videl kot revnejšega. A moji pogledi so se odtlej zelo spremenili. Celo v letu 2006, pred finančno krizo, ko je irsko gospodarstvo še cvetelo, mi je v Sloveniji kmalu postalo jasno, da je tukaj kljub nižjemu BDP-ju bogastvo bolje razporejeno, tukaj je bolje poskrbljeno za socialno varnost in je manj kriminala. Prepričan sem, da je to tudi dediščina socialistične preteklosti, hkrati pa sem najverjetneje tudi pristranski, ker živim v Ljubljani. A mislim, da je to nekaj, kar se Slovencem včasih zdi preveč samoumevno. Ni ti treba odpotovati daleč iz Slovenije, da se znajdeš v mestu, kjer se ne počutiš niti približno tako varno na ulicah ponoči.
Obstaja kakšna slovenska navada, ki se je nikakor ne morete navaditi?
Sam nisem opazil navad, ki bi mi šle na živce, zato si bom "sposodil" eno od prijatelja, ki je živel tukaj in se je pred kratkim vrnil domov v Kanado. Kot je povedal, je pogosto srečal ljudi, ki niso gledali, kod hodijo in so mu na pločniku prekrižali pot ali se zaleteli vanj. Ob neki priložnosti je videl tri ljudi, ki so prihajali v njegovo smer, zato se je ustavil, da bi videl, kaj se bo zgodilo in vsi trije so se naenkrat zaleteli vanj. Tako da: Slovenci, glave gor!
Kako so vas Slovenci sprejeli medse? Imate slovenske prijatelje ali se družite predvsem s tujci, ki živijo tukaj?
Seveda se izseljenci veliko družimo med sabo, tako da imam veliko prijateljev iz tujine, a imam tudi veliko slovenskih prijateljev, tako da mislim, da je pri meni razmerje med enimi in drugimi ravno pravšnje.
V čem je Slovenija podobna Irski? In v čem sta si različni?
Veliko podobnosti je: tako Irska kot Slovenija sta razmeroma majhni državi, tako da se ti včasih zdi, da "vsi poznajo vse". Seveda pa niti ni treba poudarjati, da tudi Slovenci, tako kot moji rojaki, cenijo dobro kapljico!
Kar se razlik tiče, pa sem opazil predvsem razliko v narodnem značaju. Slovenci so na splošno bolj zadržani od Ircev. Ne pravim, da je to nujno slabo, a se je treba na to malce navaditi, vsaj jaz sem se moral. Irci imajo precej provokativen smisel za humor, ki se mu ne odpovejo niti v družbi tujcev. Če nekdo izreče zbadljivo pripombo, to po navadi pomeni, da se v vaši družbi dobro počuti. V Sloveniji pa moraš biti malce previdnejši, ko spoznaš nove ljudi. A ko jih spoznaš, so vsi zelo prijazni in so vedno za dober žur!
Kako pogosto obiščete Irsko?
Približno dvakrat na leto: za božič in poleti.
Kaj pa prihodnost? Nameravate ostati v Sloveniji ali se preseliti kam drugam, morda nazaj domov?
Trenutno končujem študij, tako da nimam načrtov za selitev. Z veseljem bi ostal tudi naprej, saj se imam tukaj lepo, fantastična dežela za življenje je to. A tam zunaj je še veliko sveta, kdo ve, kje bom čez nekaj let ...
Kaj pa slovenska hrana, kaj vam najbolj diši?
Obožujem goveji golaž, a nisem prepričan, če je to "prava" slovenska jed. Potem so tukaj še krvavice, ki so zelo dobre. Za sladico pa kremna rezina z Bleda!
Bliža se dan sv. Patrika, ki ga Irci praznujete 17. marca. Kako boste praznovali, najbrž s kakšnim vrčkom piva?
Iz takšnih ali drugačnih razlogov sem zadnja leta zamudil sprejem na irskem veleposlaništvu, tako da nameravam letos to popraviti. Nekateri Irci tukaj po navadi organizirajo kak dogodek, tako da se bom poskusil udeležiti še tega. Prepričan pa sem, da tudi nekaj vrčkov piva ne bo manjkalo!
Barry je na koncu intervjuja dodal še, da je njegov prijatelj na Facebooku ustanovil skupino Ireland for Slovenia - World Cup 2010 (v prevodu Irska za Slovenijo na SP 2010, op. a.). Ker se oni na SP niso uvrstili, Slovenci pa, se Irci veselijo, da bodo lahko junija vseeno navijali za "zelene". "Srečen dan sv. Patrika in srečno v Južnoafriški republiki, Slovenija!" še sporoča naš sogovornik.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje