Cerkev Sv. trojice je bila posvečena leta 1480. Foto: www.kampel.co.at
Cerkev Sv. trojice je bila posvečena leta 1480. Foto: www.kampel.co.at
Mrtvaški ples opozarja, da smrt čaka tako reveža kot bogataša. Foto: www.kwc.edu
Hrastovlje zaznamujejo značilne kamnite hiše ob ozkih ulicah. Foto: www.kwc.edu

Nad vasjo, ki domuje na območju slovenske Istre, se je namreč do današnjih dni ohranilo taborsko obzidje, ki si ga je tamkajšnje prebivalstvo v 16. stoletju zgradilo, da bi se tako obranilo pred turškimi vpadi. Za obzidjem pa je mogoče občudovati sakralno arhitekturo, ki je celo starejša od samega obzidja – cerkev Sv. trojice. Ta je nastala v zadnji četrtini 15. stoletja, natančnejšo datacijo pa namiguje njena posvetitev leta 1480.

Sledi srednjeveškega slikarstva
Pravo bogastvo cerkve, ki je nastala istočasno kot zvonik, nakazuje pa že nekatere oblike beneške renesančne arhitekture, se skriva v njeni notranjosti. Obiskovalcu namreč cerkev ponuja vpogled v bogat cikel fresk, ki prekriva celotno površino notranjosti in je tako najobsežnejša ohranjena srednjeveška poslikava cerkvenega prostora na Slovenskem.

Freske, na katerih je med drugim mogoče občudovati prizore iz Geneze, cikel dvanajstih mesecev, znameniti Mrtvaški ples in podobo Svete Trojice v apsidi, so delo Ivana iz Kastva. Po domnevah nekaterih umetnostnih zgodovinarjev pa naj bi triladijska cerkev z istrskim tipom apsidalnega zaključka nastala že v 12. ali 13. stoletju.

Od kod vasi ime?
Kako je vas dobila svoje ime, pojasnjujeta dve razlagi. Prva temelji na tem, da so vaščani na tem območju iz hrastov pridobivali oglje in tako naj bi se iz besed hrast in oglje sčasoma izoblikoval toponim Hrastovlje. Pod drugi pa naj bi tukaj potekala pot, po kateri so se številni romarji odpravljali proti Jeruzalemu, zaradi česar so ji nadeli ime via del Cristo ali Cristovia, ki je sčasoma pripeljalo do oblike Hrastovia oziroma Hrastovlje.

Kot številni drugi istrski kraji so tudi Hrastovlje prišle pod beneško gospostvo, ob tem pa ostale tudi v lasti nemških gospodov. Plemeniti Neuhaus jih je leta 1581 za precejšnjo vsoto prodal koprskemu zdravniku Alessandru Zarottiju.

S kipom Šavrinke
Na poti v Dol stoji nad vasjo kamniti kip Šavrinke, ki se tako poklanja popotnicam, ki so na glavah nosile kmečke pridelke v Trst, kjer so jih prodale ali pa zamenjale za druge stvari. Leta 1990 je skulpturo Istri podari kipar Jože Pohlen.