Precej majhna država se ponaša s kar 25 zdraviliško-turističnimi centri, ki skupaj premorejo 87 termalnih izvirov. Največjih 15 zdravilišč se predstavlja pod skupno blagovno znamko Slovenska zdravilišča in so si enotna po tem, da izpolnjujejo zahtevane pogoje za pridobitev statusa državno potrjenega zdravilišča.
Večina zdravilišč je vključenih v javno zdravstveno mrežo, ki ob souporabi naravnih zdravilnih dejavnikov od njih zahteva razvoj visoko usposobljene rehabilitacijske stroke. Samo največjih 15 letno obišče okrog pol milijona gostov, število pa vsako leto narašča. Leta 2005 so tako imeli 556.023 gostov in čez 2,5 milijona nočitev, kar je za 1,3 odstotka več kot leto prej. Tujih gostov je bilo lani 248.281.
86.217 Avstrijcev
69.363 Italijanov
24.892 Hrvatov
23.534 Nemcev
4.530 Nizozemcev
4.497 Rusov
V primerjavi z letom 2004 se je število gostov povečalo za okrog pet, v primerjavi z letom 2003 pa za 12 odstotkov. Struktura tujih gostov je zelo različna, še vedno pa je največ Avstrijcev, Italijanov, Nemcev in Hrvatov. Zdravilišča so lani razpolagala s 13.262 ležišči v hotelih, apartmajih in kampih, kar je za 5,3 odstotka več kot leta 2004. Hoteli so bili v letu 2005 povprečno zasedeni 62,6-odstotno.
Med najpomembnejšimi naravnimi danostmi slovenskih zdravilišč sta termalna voda različnih lastnosti in toplote ter svetovno znana mineralna voda, ki jo najbolj poznamo pod blagovno znamko Radenska tri srca in Donat Mg. Najtoplejšo termalno vodo imajo v Termah 3000 v Moravskih Toplicah, ki na površju dosega 72 stopinj Celzija.
SLOVENSKA ZDRAVILIŠČA Terme Čatež
Terme Dobrna
Zdravilišče Dolenjske Toplice Zdravilišče Laško
Terme Lendava
Terme 3000 Moravske Toplice Terme Olimia Podčetrtek
Terme Palace Portorož
Terme Ptuj
Terme Radenci
Zdravilišče Rogaška
Zdravilišče Strunjan
Zdravilišče Šmarješke Toplice Terme Topolšica
Terme Zreče
Zdravilišča so večinoma specializirana za zdravljenje določenih bolezenskih stanj, na splošno pa lahko rečemo, da pomagajo pri številnih postoperativnih rehabilitacijah in drugih poškodbah. V slovenskem zdravstvenem sistemu imajo zato poseben pomen in so tesno povezana z zdravstveno stroko.
V zadnjih letih se je veliko zdravilišč usmerilo v razvoj dodatne turistične ponudbe, ki omogoča celostno obravnavo gostov. Poleg omenjenih zdravilnih danosti nudijo raznovrstne športne aktivnosti (golf, tenis, treking, pohodništvo, kolesarjenje, smučanje, kegljanje, konjeništvo ...) in t. i. wellnesprograme s savno, fitnesom in kozmetičnimi centri. Večina jih ima tudi sodobne kongresne in druge dvorane in odlične restavracije z živo glasbo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje