Do Dublina pelje nekaj nizkocenovnih letalskih prevoznikov, zato se številni radi odločijo tudi za krajše obiske tega mesta, ki leži na vzhodu države in je idealna iztočnica spoznavanje "zelenega otoka".
Središče mesta ni veliko in je povsem obvladljivo tudi peš, dobre pa so tudi avtobusne povezave. Vožnja z avtomobilom ni idealna, saj lahko zaradi prometnega kaosa in iskanja parkirnega mesta (zanj bomo odšteli približno 3 evre na uro) izgubimo preveč dragocenega časa, ki ga raje namenimo odkrivanju turističnih zanimivosti.
Razdeljeno mesto
Reka Liffey teče po središču Dublina in ga deli na dva dela. V 18. stoletju so bogatejši sloji prečkali reko in se selili v severni, lepši del mesta. Pozneje se je slika obrnila; elitne soseske so nastajale na jugu, tako da danes te arhitekturne delitve ni več. Še vedno pa obstajajo razlike med prebivalci enega in drugega brega, tudi govorica naj bi se nekoliko razlikovala.
Potepanje po Dublinu je najbolje začeti na ulici O' Connell, ki je imenovana po enem od osvoboditeljev irskega naroda in nas pripelje do istoimenskega mostu. Le malo naprej trčimo v dve zgodovinsko najpomembnejši stavbi v mestu: Irska banka in Trinity College. Prva je bila sprva namenjena irskim parlamentarcem, a je zgodovina (beri Angleži) želela drugače. Univerzitetni kompleks je nastal v času Elizabete I. , ki je želela "civilizirati" Irce in jih oddaljiti od papeškega vpliva. Do konca 19. stoletja katoliški študentje vanj niso imeli vstopa. Največ turistov obišče knjižnico in t. i. dolgo sobo, v kateri je več kot 200.000 antičnih besedil in tudi najstarejša irska harfa.
Nasproti univerzitetnih prostorov se začenja ulica Grafton, ena najbolj živahnih v južnem delu Dublina, kjer mrgoli trgovin, restavracij in barov. V bližini je tudi nekaj največjih parkov, kjer se vsak dan dogajajo številne zanimive predstave, veliko ljudi pa si tam pripravi piknik. Na Irskem nas sicer lahko kadar koli preseneti dež, ki ga domačini velikokrat sploh ne opazijo, nepoučene turiste pa lahko ovira pri spoznavanju mesta.
Zabava v Temple baru
Eden najbolj znanih predelov Dublina je Temple bar, preplet ulic, v katerih najdemo številne galerije, starinarnice, trgovinice z oblačili, ploščami, rokodelskimi izdelki itd. In seveda pubi in restavracijami. Zvečer je to pravi mali irski Disneyland, z barvitimi lučmi, uličnimi umetniki in živo glasbo, ki se razlega skoraj iz vsakega bara.
Tu je tudi najbolje okusiti znamenito irsko temno pivo Guinness, ki se od drugih piv razlikuje ne samo po okusu, ampak tudi po videzu. Njegovi mehurčki namreč namesto navzgor kot pri drugih hmeljnih napitkih, potujejo navzdol. Guinness je eden od najbolj prepoznavnih irskih izdelkov. Izvažajo ga v več kot 150 držav po vsem svetu, kjer vsak dan spijejo približno deset milijonov vrčkov.
O tem, kako je treba natočiti pivo v kozarec, obstaja prava mala filozofija. Vse o temnem irskem pivu lahko izveste v Guinness Storehouse v zahodnem delu mesta, kjer ga še danes pripravljajo po starem receptu (v sefu celo hranijo originalne kvasovke), prikazan pa je tudi celoten postopek, od priprave sladu, varjenja in zorenja piva. Seveda ga je mogoče tudi okusiti v Gravity baru na vrhu pivovarne, kjer lahko občudujemo enega najlepših razgledov na celoten Dublin. Pravijo, da je okus piva tu najboljši, saj je pot od pivovarne do grla najkrajša.
Andrej Šavko, Radio Koper
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje