Pa gre res za gradnjo nebotičnika Empire State Building, ki je bil ob izgradnji leta 1931 najvišja stavba na svetu (ta naziv je zadržala vse do leta 1972)? Kdo so moški na sliki? Na kakšni višini sedijo? In kdo je fotograf?
Fotografija je še vedno zavita v tančico skrivnosti, okoli nje pa se poraja vrsta vprašanj, na katera skuša zdaj dati - vsaj delni - odgovor dokumentarni film Men at Lunch, ki so ga te dni začeli vrteti v ameriških kinematografih in je nekakšen hommage ameriškim priseljencem, ki so gradili ZDA.
Iz Irske čez lužo
Na svojevrstno detektivsko pustolovščino iskanja odgovorov sta se podala irska brata Seán in Eamonn Ó Cualáin, ki jima je fotografija vzbudila zanimanje potem, ko sta jo leta 2009 zagledala v nekem pubu v Galwayu na zahodu Irske, s pripisom, da sta dva delavca na fotografiji zdaj že pokojna domačina Sonny Glynn in Matty O’Shaughnessy.
A ko sta začela raziskovati, sta kmalu odkrila, da to ni točen podatek - kot tudi ne večina drugih, povezanih s to ikonično fotografijo. Tako recimo večina ljudi misli, da so na fotografiji jekleni nosilci Empire State Buildinga - v resnici delavci sedijo na delu konstrukcije Rockefeller Centra. Brata Ó Cualáin sta odkrila tudi, da avtor fotografije ni Lewis Hine, priznani fotograf iz obdobja velike ameriške depresije, kot so trdili nekateri. Kdo je resnični avtor, ostaja nepojasnjeno.
Prepoznala le dva
Da bi rekonstruirala celotno dogajanje, sta Ó Cualáina digitalno poustvarila 360-stopinjsko fotografijo, da bi tako dognala, kaj v resnici vidijo delavci na fotografiji. Njun cilj je bil prepoznati vseh 11 mož na fotografiji, pri čemer nista bila najbolj uspešna - uspelo se jima je dokopati samo do dveh imen. Tretji delavec z leve je bil moški po imenu Joe Eckner, tretji z desne pa Joe Curtis.
Omembe vredno pa je tudi njuno odkritje še ene fotografije, nastale istega dne v septembru 1932, na kateri nasmejani delavci mahajo fotografu s svojimi čepicami.
Čeprav sta se po koncu snemanja filma lotila drugih projektov, brata Ó Cualáin še vedno prosita vse, ki bi imeli kakršen koli podatek o tej fotografiji, da se jima oglasijo prek Facebooka ali Twitterja. Pa čeprav Seán Ó Cualáin, ki je bil zadolžen za režijo, pravi, da globoko v sebi upa, da bodo identitete delavcev na fotografiji, "neopevanih junakov Manhattna", ostale nepojasnjene: "Skrivnost je tisto, kar daje tej fotografiji magično noto."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje