Jajčeca je človeška ribica v velikem akvariju sredi jame začela odlagati 31. januarja, kaj kmalu pa so se začeli zarodki v njih vse bolj premikati in tako dokazovati rast in razvoj, so sporočili iz Postojnske jame.
Nad razvijajočimi se jajčeci ves čas budno bedita biologa, ki opazujeta premike in odstranjujeta odmrla jajčeca, saj bi ta lahko okužila druge. To opravilo je težavno in naporno, saj so jajčeca na težko dostopnih mestih, zato se mora eden izmed njiju potopiti v velik akvarij.
Med razvojem preživi le majhen odstotek ličink. V naravi se po statističnem sklepanju iz 500 izleženih jajčec uspešno razvijeta le dva mladička. Jajčec je v jami sicer še 22. Zato so v družbi Postojnska jama še toliko bolj hvaležni naravi, ki jih je "obdarila z izrednim dogodkom ene svojih najbolj skrivnostnih živali".
"Za zarod smo skrbeli iz ure v uro, opazovali jajčeca, povezovali znanstvene ugotovitve in lastna opazovanja. Marsikdaj smo bili zmedeni, a vendar smo morali sprejemati odločitve, ki jih ni še nihče. Vse je bilo novo. Človeška ribica je preprosto prevelika neznanka, tudi zato, ker živi svoje skrivnostno življenje v jamskih globinah in temi popolnoma skrito pred človekom. V naravi se po statističnem sklepanju iz 500 izleženih jajčec uspešno razvijeta le dva mladička," so še poudarili v Postojnski jami.
Jajčec, iz katerih se lahko razvijajo mali jamski zmajčki, je še 22, vseh izleženih jajčec pa je bilo 64. "Naš prvi zmajček se je v življenje dobesedno izstrelil, v enem samem poskusu. Tudi zaradi tega so posnetki z infrardečo kamero neprecenljiva dediščina, tako za biologe kot javnost, kajti izleganje proteusa še ni bilo posneto," so ponosni.
Zdaj se začenja najtežje obdobje, saj bodo morali hraniti ličinko, ker ne živi v naravnem okolju, kjer bi to počela sama.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje