Vsako leto 14. marca zaznamujemo mednarodni dan matematike in dan števila pi. Ta dan med drugim opominja na pomembno vlogo matematike pri prebojih v znanosti in izboljšanju kakovosti življenja. Na ljubljanski Fakulteti za matematiko in fiziko na današnji dan že tradicionalno pripravljajo državno tekmovanje v recitiranju decimalk števila pi in peki pit.
Letošnji najmlajši tekmovalec v že tradicionalnem tekmovanju recitiranja števila pi Liam Kovač je 1500 decimalk z odliko zrecitiral v 10 minutah in premagal konkurenco. Drugouvrščena je bila 15-letna Ameja Lesizza Mencin s 663 decimalkami. "Nekatere številke sem si zapolnila s pomočjo asociacij, pomagala sem si tudi z barvami. Najlažje si jih tudi zapolnim, če števila razvrstim v stolpce," je povedala za STA. Na tretje mesto se je danes uvrstil 14-letni Vitan Drobnič, ki se je ustavil pri 505 decimalkah.
Študent fakultete in letošnji organizator prireditve Urban Pečoler je današnji dogodek označil za izjemno pomembnega, saj predvsem mladim osnovnošolcem in srednješolcem omogoča, da se z matematiko srečajo na drugačen način kot v šolah z enačbami in funkcijami. "S tem, ko se jim matematika in število pi predstavita na bolj zabaven način, se jih tudi lažje navduši za to znanstveno vedo," je poudaril.
Kot je za STA poudarila matematičarka in asistentka na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani Katja Berčič, je matematika izredno pomembna znanstvena veda, saj je osnova za vse tehnologije, ki jih danes srečamo v vsakdanjem življenju. "Je tudi način razmišljanja, ki temelji na združevanju logičnega sklepanja s kreativnostjo. V matematiki pogosto lahko najdemo povezave med stvarmi, ki na prvi pogled nimajo nič skupnega. V tem mnogi najdejo lepoto, vključno z mano. Je tudi lep primer tega, kako lahko iz preprostih pravil zgradimo kompleksne stvari," je dejala.
Rekord v rokah Tiborja Hvale
Za obiskovalce so pripravili tudi poljudnoznanstvena predavanja s področij matematike in astrofizike, izvedli pa bodo lahko tudi kakšen zanimiv fizikalni poskus. Program bo tudi letos vodil igralec Nik Škrlec, nekdanji državni prvak v recitiranju števila pi. "Brez matematikov ne bi imeli števila pi, ki pa je odličen poligon za preverjanje našega spomina. Ker je iracionalna konstanta, ki teče v nedogled in nima nobenega logičnega zaporedja, jo potem izkoristimo za to, da preverjamo naše zmožnosti pomnjenja," je povedal za STA.
Sam se je učenja decimalk lotil s pomočjo grške mnemotehnike pomnjenja, ki se imenuje palača spomina in pri kateri si posameznik številke zapomni z miselnim popotovanjem po dobro znanem prostoru, na primer po hiši, sobi. Z omenjeno metodo je Škrlec s 3141 decimalkami dolgo časa držal državni rekord. Sedaj državni rekord v recitiranju pripada Tiborju Hvali. Ta je pred tremi leti na tekmovanju znal povedati kar 10.123 decimalk. Kot je povedal Škrlec, tekmovalci uporabljajo zelo raznolike pristope pomnjenja, od čisto lastnih, intuitivnih, do tudi bolj tehničnih ali pa poznanih tehnik, kot je tudi palača spomina. Predsednik komisije državnega tekmovanja v recitiranju decimalk števila pi Urban Jezernik pa je dodal, da so decimalke danes nekateri tekmovalci hitro zdrdrali, da jim je bilo težko slediti, nekateri pa so se jih naučili kot pesmico ali zgodbo.
Prvi dan števila pi v San Franciscu
Praznovanju se pridružujejo tudi na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem, kjer bo ob 13. uri potekalo branje piezije.
Prvi dan števila pi so praznovali 14. marca 1988 v San Franciscu. Datum praznovanja števila pi se v ameriški datumski obliki zapiše kot 3/14, kar so tudi prve tri števke števila pi. Število predstavlja razmerje med obsegom kroga in njegovim premerom. Kot je dejala Katja Berčič, bi se zaradi tega pričakovalo, da se bo pojavljalo pri procesih, ki se ponavljajo, vendar pa se pogosto pojavi tudi v primerih, v katerih nimamo opraviti s krogi ali ponavljanjem. Dogodek je v Sloveniji leta 2007 prvič organiziral študent in zdajšnji profesor Simon Čopar, od takrat naprej pa se tradicionalno odvija vsako leto na isti dan.
Število pi, katerega števke se nikoli ne končajo, niti se ne ponavljajo, se najpogosteje pojavlja tam, kjer opisujemo fizični svet, na primer v fiziki, strojništvu in gradbeništvu. "Ko inženirji načrtujejo stavbe, da bodo prestale potrese, se v njihovih enačbah vedno pojavi število pi. Pojavi se tudi v opisu elektromagnetnih valov, s katerimi brezžično komuniciramo. Srečamo ga tudi v statistiki in biofiziki," je poudarila.
Dan, ki je posvečen številu pi in na katerega se je leta 1897 rodil tudi znanstvenik Albert Einstein, leta 2018 pa umrl teoretični fizik Stephen Hawking, danes na pobudo mednarodne organizacije Unesco in največjega svetovnega matematičnega združenja IMU (International Mathematical Union) velja tudi za mednarodni dan matematike. Letošnja tema mednarodnega dneva matematike je igranje z matematiko. Praznovanju se tudi letos pridružuje Društvo matematikov, fizikov in astronomov Slovenije z izvedbo likovnega natečaja, poroča STA.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje