Ladja s tremi jambori je izginila novembra leta 1915, ko je Shackleton skupaj s posadko skušal priti do Antarktike. Razbitine so iskali že vrsto let, a do zdaj 44 metrov dolge ladje, izdelane iz lesa, nikoli niso našli. Razmere v z ledom prekritem Weddellovem morju, v katerem je ladja počivala, so namreč zelo neprijazne. Na območju divjajo snežne nevihte, temperatura se giblje okoli –18 stopinj Celzija, debelina ledu pa se ves čas spreminja.
A nedavno so organizirali novo iskalno akcijo, ki jo je prevzela ekipa Endurance22. Iskanje je organiziral sklad pomorske dediščine s Falklandskih otokov, pri iskanju pa so uporabili tehnološko napredna podvodna vozila, opremljena s kamerami in skenerji z visoko ločljivostjo. Tem je le uspelo priti do ladje.
Kot kažejo prvi posnetki, je ladja, čeprav je na morskem dnu počivala 107 let, v presenetljivo dobrem stanju, na njej je še vedno jasno vidno tudi ime. Vodja odprave Mensun Bound je dejal: "Navdušeni smo nad odkritjem. To so daleč najbolj ohranjene lesene ladijske razbitine, kar sem jih kadar koli videl. Ladja ponosno leži na morskem dnu in je v odličnem stanju."
Ladjo so sicer odkrili šest kilometrov stran od območja, na katerem je izginila.
Čeprav je ladja leta 1915 na plovbi obtičala v ledu, pa se je vsem 28 članom posadke uspelo rešiti in varno priti domov, kar je ena najbolj neverjetnih zgodb o preživetju v človeški zgodovini, so še zapisali pri odpravi.
Mornarji so se namreč prebili skozi led in uspelo jim je usposobiti tri reševalne čolne, s katerimi so dosegli nenaseljen otoček. Od tam sta Shackleton in posadka v drugem čolnu preveslala kar 1300 kilometrov do otočka v Atlantskem oceanu South Georgia, od koder so s postaje za opazovanje kitov poklicali na pomoč.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje