Ana Mayer Kansky je med obema vojnama prejšnjega stoletja ustanovila prvo jugoslovansko tovarno za proizvodnjo žveplenega etra, dietiletra in drugih kemičnih izdelkov Arbo. Foto: Pošta Slovenije
Ana Mayer Kansky je med obema vojnama prejšnjega stoletja ustanovila prvo jugoslovansko tovarno za proizvodnjo žveplenega etra, dietiletra in drugih kemičnih izdelkov Arbo. Foto: Pošta Slovenije

Na eni od božičnih znamk, ki jo je oblikovalo podjetje za oblikovanje vizualnih komunikacij Zadruga traparij, je motiv treh kraljev, na drugi pa voščene jaslice, ki jih je oblikoval Edi Berk. Pavla Bonča je oblikoval motiv smrečic na novoletni znamki, Mario Petrak pa na drugi motiv ognjemeta.

Na Pošti nadaljujejo tudi s serijami znamk Slovenske znanstvenice, Kmečke hiše na Slovenskem in Slovenski letalski pionirji, nova serija priložnostnih poštnih znamk pa bo namenjena slovenskim pregovorom in rekom, poroča STA.

Motiv Dominkove hiše in kemičarke Ane Mayer Kansky

Na četrti znamki v sklopu serije Slovenske znanstvenice predstavljajo Ano Mayer Kansky, slovensko kemičarko in prvo doktorico znanosti ljubljanske univerze, ki je med obema vojnama prejšnjega stoletja ustanovila prvo jugoslovansko tovarno za proizvodnjo žveplenega etra, dietiletra in drugih kemičnih izdelkov Arbo.

V seriji Kmečke hiše na Slovenskem je izšla znamka z motivom okoli leta 1700 zgrajene v celoti lesene Dominkove hiše iz Gorišnice, ki predstavlja značilno gradnjo na panonskem območju Slovenije. Hiša je bila stalno naseljena do leta 1990, že leto prej pa so jo razglasili za nepremično kulturno dediščino, poroča STA.

Začetniki brezmotornega letalstva

V lani začeti seriji Slovenski letalski pionirji so tokrat znamko posvetili začetkom brezmotornega letenja in zaslužnemu inženirju na tem področju Francu Welsu. Leta 1873 v Mariboru rojeni inženir se je pri oblikovanju kril zgledoval po naravi in je po vzoru jadrajočega rastlinskega semena gradil vedno večje modele ter naposled brezmotorni letalnik.

Novo serijo, namenjeno slovenskim pregovorom in rekom, so začeli z rekom "Kadar mačke ni doma, miši plešejo!", s katerim pogosto označujemo povečano razposajenost otrok, kadar staršev ni doma, veseljačenja otrok v razredu ob odsotnosti učitelja, pa tudi večjo sproščenost zaposlenih, kadar ni prisotnega nikogar od vodilnih, poroča STA.