Odločilno je, kako zgodaj je rak odkrit. Foto: BoBo
Odločilno je, kako zgodaj je rak odkrit. Foto: BoBo

V Sloveniji je v letu 2010 (zadnji objavljeni podatki) za rakom na debelem črevesu in danki zbolelo 1.709 ljudi.

Register raka
S presejalnimi pregledi, kot jih ponuja program Svit, je mogoče redno skrbeti za zgodnje odkrivanje sprememb. Foto: BoBo
Vsako leto za rakom zboli 14.000 Slovencev

Za ohranitev zdravja in kakovosti življenja je zelo pomembno ukrepati preventivno, opozarjajo iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIVZ), kjer vodijo Program Svit, državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki.

Odločilno je, kdaj je rak odkrit
Z novimi odkritji in metodami zdravljenja se uspešnost zdravljenja močno izboljšuje, tako da diagnoza rak že zdavnaj ne pomeni več usodno slabe napovedi za pacienta in možnosti za preživetje ter ozdravitev so vse boljše. Odločilno pa je, kako zgodaj je rak odkrit.

Priporočajo zdrav način življenja, saj lahko s tem zmanjšamo tveganje za nastanek raka, in presejalne preglede ter redno skrb za zgodnje odkrivanje sprememb, ki bi lahko opozarjale na razvoj bolezni.

Odstraniti polipe - predrakave spremembe
Rak na debelem črevesu ali danki je med najpogostejšimi raki, na srečo pa sodi med tiste oblike raka, za katere so na voljo učinkovite presejalne metode, s katerimi lahko odkrijejo ne le zgodnje faze raka, ampak že predrakave spremembe – polipe.

Tako lahko ob rednem testiranju odstranijo že predrakave spremembe, nastanek raka pa je mogoče preprečiti ali pa odkriti bolezen v zelo zgodnji fazi, ko je lahko še povsem ozdravljiva. Prav temu je namenjen Program Svit, ki ga v Sloveniji izvajajo od leta 2009.

60-odstotna odzivnost
V letu 2013 je bilo v program povabljenih 248.004 ljudi in 247.015 je bilo vabilo tudi vročeno. S podpisano izjavo o sodelovanju se je v program presejanja vključilo 148.427 ljudi, kar je 60,09 odstotka.

Med tistimi, ki so v Center Svit poslali za laboratorijski pregled primerne vzorce blata, je bila pri 8.197 ljudeh (6,15 odstotka) v vzorcih blata odkrita kri. V letu 2013 je bilo v okviru Programa Svit izvedenih 7.969 kolonoskopij v 25 pooblaščenih kolonoskopskih centrih.

Vodi novogoriška regija, najslabši Prekmurci
Lani so se na vabila v Program Svit najbolje odzivali v novogoriški regiji, najmanjši delež vključenih v program pa je bil v regiji Murska Sobota, kjer se je v lanskem letu v Program Svit vključilo le 56 odstotkov povabljenih.

Vključila se je manj kot polovica vabljenih
Še posebej skrb vzbujajoče je, da je bilo v tej regiji lani 9 občin, v katerih se je v Program Svit vključila manj kot polovica povabljenih. V Programu Svit sodelujejo moški, ki so bolj ogroženi, opazno slabše kot ženske – v Sloveniji se povprečno testirajo na prikrito krvavitev v blatu za dobrih 10 odstotkov manj kot ženske.

12. marca v Lendavi
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje 12. marca pripravljajo dogodek v Lendavi, s katerim želimo spodbuditi tamkajšnje prebivalce za sodelovanje v programu. Med tamkajšnjimi prebivalci jih še vedno veliko zavrže vabilo v javni zdravstveni program, ki bi jim lahko rešil zdravje in življenje.

V Sloveniji je v letu 2010 (zadnji objavljeni podatki) za rakom na debelem črevesu in danki zbolelo 1.709 ljudi.

Register raka
Vsako leto za rakom zboli 14.000 Slovencev