V obdobju od 31. decembra 2008 do 31. decembra 2009 je bilo pri nas 1.850 ljudi oziroma 0,09 odstotka prebivalstva, ki več kot eno leto niso imeli urejenega obveznega zdravstvenega zavarovanja, med 31. marcem 2009 in 31. marcem letos pa se je ta številka povzpela že na 3.111, kar predstavlja 0,16 odstotka celotnega prebivalstva.
Na ZZZS-ju poudarjajo, da je obvezno zdravstveno zavarovanje pravica in dolžnost vsakega posameznika, ki izpolnjuje pogoje za zavarovanje. Uredi pa si ga lahko vsakdo, ki se legalno nahaja na območju naše države. Kot je povedala svetovalka generalnega direktorja zavoda Breda Butala, imamo v primeru, da v sistem obveznega zavarovanja nismo vključeni, pravico le do nujnih zdravstvenih storitev, torej v primeru, ko gre za reševanje delovanja osnovnih življenjskih funkcij. Vse drugo mora posameznik, če ni zavarovan, plačati sam, kar pa so lahko tudi ogromni zneski.
Za tiste brez lastnih sredstev mora plačevati občina
Kot je še povedala, urejenega zavarovanja običajno nimajo le ljudje v posebnih življenjskih situacijah. Vendar pa je v primeru, da gre za slovenskega državljana, ki ima na območju naše države tudi stalno prebivališče, nima pa nobenih lastnih sredstev in nikogar, ki bi ga bil dolžan preživljati, zanj prispevek dolžna plačevati občina.
Študenti po 26. letu s prihodki se morajo vključiti sami
Odvisno od tega, kakšen status ima posameznik, ga mora v zavarovanje prijaviti delodajalec, občina, zavod za zaposlovanje ali pa se mora prijaviti sam. Študenti po 26. letu se lahko v obvezno zdravstveno zavarovanje vključijo prek občin, kakor hitro pa imajo določene prihodke, se morajo vanj vključiti sami.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje