Medtem ko so na mariborski kliniki za kirurgijo, kjer so konec lanskega leta zaradi pomanjkanja anesteziologov začele odpadati nenujne operacije, v enem tednu v februarju opravili 116 operativnih posegov, so jih v aprilu, potem ko so poleg nekaterih slovenskih prišli na pomoč še hrvaški anesteziologi, v enem tednu opravili že 190.
Anesteziologi iz drugih slovenskih bolnišnic so letos opravili 765 ur, kar je klinični center skupno stalo nekaj več kot 50.000 evrov po podjemnih pogodbah. Njihovi hrvaški kolegi pa so prek ljubljanskega Inštituta za raziskave v medicini opravili 120 ur februarja, 634 ur marca in 780 ur aprila.
"Prvi mesec je tu strošek 12.000 evrov, nato 66.000 evrov, zdaj je ta strošek 81.000 evrov," je na današnji novinarski konferenci pojasnil Gregor Pivec, ki je konec aprila odstopil z direktorskega položaja, zdaj pa mu teče 60-dnevni odpovedni rok.
Policija zadevo še preverja
Kot je dejal, želi v tem času razjasniti vsa odprta vprašanja, saj nima česa skrivati. Zato tudi nima zadržkov, da ne bi poslal vse zahtevane dokumentacije kriminalistom, ki po njegovih besedah preučujejo v javnosti zelo odmevno pogodbo med UKC-jem Maribor in Inštitutom za raziskave v medicini pod vodstvom Mihe Pogačnika, prek katere so hrvaški anesteziologi prišli v Maribor. "Ta problem očitno postaja vedno bolj tudi problem notranjega ministrstva," je pripomnil.
Na Policijski upravi Maribor so za STA pojasnili, da so prejeli prijave za različna dejanja v zvezi z UKC-jem Maribor, a še vedno preverjajo, ali dejansko gre za sum kaznivega dejanja. Drugih podrobnosti za zdaj niso izdali.
Pod vprašaj se postavlja samo ena pogodba
Pivec je tudi opozoril, da ministrstvo za zdravje še vedno ni uvedlo upravnega nadzora, ki ga je zaradi omenjene pogodbe za hrvaške anesteziologe marca napovedal svet zavoda UKC-ja Maribor. Kot je dejal, so podobne pogodbe sklenjene tudi na drugih področjih, "a pod vprašaj se je postavljala samo ena", zato želi jasen odgovor ministrstva, kaj se sme in kaj ne.
V UKC-ju Maribor bi morali na primer na podoben način skleniti pogodbo z ljubljanskim onkološkim inštitutom, da bi lahko začel polno delovati mariborski oddelek za onkologijo. Pivec pravi, da te pogodbe ne bo podpisal, dokler ne bo dobil omenjenega odgovora.
Zakaj Možina pomoči ni ponudil že prej
Pivec se je obregnil tudi ob besede predsednika Zdravniške zbornice Slovenije Andreja Možine, češ da bi lahko zbornica priskrbela potrebne anesteziologe. Vprašal se je, zakaj Možina tega ni predlagal že konec lanskega leta, ko so se pojavile težave, a dodal, da bo tudi zdaj vesel takšne pomoči. Kot je dejal, je pripravljen pogodbo za sodelovanje hrvaških anesteziologov takoj prekiniti, če se najde kakšna boljša rešitev za reden potek operacij.
"Tako ali tako imam s tem same probleme. Za sodelovanje hrvaških anesteziologov sem se odločil samo zato, ker ni bilo druge rešitve," je zatrdil.
V čakanju na nove zaposlitve
Od lastnih kadrov imajo trenutno v UKC-ju Maribor zasedenih 19 od skupno 35 sistemiziranih delovnih mest za anesteziologe, poleg tega dela še 23 specializantov. Ker sta dva zdravnika odšla, so pred kratkim zaposlili dva nova anesteziologa. Njihovo število naj bi se začelo povečevati šele julija, ko naj bi zaposlili slovenskega anesteziologa, ki trenutno dela v Nemčiji.
Prek mednarodnega razpisa se je za delo v UKC-ju Maribor prijavilo 21 anesteziologov iz tujine, izmed katerih jih je 15 prišlo v ožji izbor. Postopki za njihovo dokončno izbiro in zaposlitev še potekajo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje