Pretok zdravstvenega kadra je izjemno velik, razpisi so ves čas odprti in le deloma uspešni. Bolnišnici sta že uvedli različne ukrepe in ne v Izoli ne v Sežani izvedbi programov do zdaj nista bili pod vprašajem.
V Izoli so že pred leti začeli staviti na reorganizacijo dela. Maja Markežič, vodja kadrovske službe, med drugim izpostavlja kroženje kadrov po oddelkih: "Iz tistih procesov, kjer medicinsko osebje ni potrebno, smo ga nadomestili z ustreznim preostalim osebjem, administratorji in tehniki." Zaposlili bi še pet srednjih in 15 diplomiranih medicinskih sester. "Medicinske sestre pa bomo iskali verjetno tudi zunaj Evropske unije, kjer bomo lahko konkurenčni s plačilom."
Zdaj si ob največji podhranjenosti pomagajo tudi s prilagajanjem izmen ali pa z nadurami. Samo v preteklem mesecu so izplačali 1.100 nadur, s čimer se je včeraj seznanil tudi svet zavoda. Zakonodaja jih dovoljuje do 20 na mesec oziroma skupaj 160 na leto.
Tudi v Bolnišnici Sežana tako z razpisi kot s sodelovanjem z zavodi za zaposlovanje od drugod po Sloveniji ter ponujenim stanovanjem niso pritegnili želenega kadra. Poleti so si pomagali s študenti, k sodelovanju so šole vabili še pred koncem šolskega leta. Direktorica Silvana Šonc o tem, kako so spodbujali zaposlene: "Trenutna zakonodaja prav iz naslova pomanjkanja kadra dopušča izredno stimulacijo. Od meseca maja so jo tiste sestre, ki so bile na delovnih mestih in ki so opravile povečan obseg dela, tudi prejemale."
V prihodnje računajo na pripravnike, še dodaja Šončeva. "V skupini pripravnikov jih imamo nekaj, ki so izredno pridni oziroma že kar dobro usposobljeni za delo. Smo pa dali predlog, da se jim doba pripravništva skrajša, tako da čim prej opravijo strokovni izpit in pridobijo kompetence za samostojno delo." O tem mora zdaj odločiti pristojno ministrstvo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje