Kampanja Ostani v tekmi je nastala v sodelovanju društva Onkoman, prvega društva v Sloveniji, ki je namenjeno predvsem moškim, in agencije Futura DDB, v kateri so povezali slovenske športnike in moške nad 50 let nagovorili, da opravijo preventivni pregled. "Vsak moški ima priljubljen šport in klub, za katerega navija. Da lahko navijamo, moramo biti zdravi, zato so športniki ambasadorji letos pomagali povečati ozaveščenost o tej pomembni temi," je predsednik društva Onkoman Matej Pečovnik pojasnil izbiro športa kot povezovalnega elementa kampanje.
Kreativna direktorica na Futuri DDB Tina Križaj je dodala, da je ideja kampanje spodbuditi moške k preventivnim pregledom brez zastraševanja, saj lahko le zdravi navijači ostanejo aktivni na tribunah in v življenju. "Če hočejo biti super navijači, zakaj ne bi tega sporočila predali moškim športniki, ki so tudi njihovi idoli, nekdo, ki ga občudujejo," je poudarila.
Kot ambasadorji sodelujejo štirje športniki
V kampanji kot ambasadorji sodelujejo štirje športniki, eden izmed njih je tudi nekdanji nogometaš Sašo Udovič, ki je poudaril pomen takšnih projektov. "Bistvo je v tem, da ostanemo v tekmi čim dlje in čim bolj kakovostno," je dejal Udovič.
Z njim se strinja tudi član društva Onkoman in preživeli raka na prostati Martin Lisec, ki je opozoril na pomen preventive in rednih zdravstvenih pregledov. "V nekem trenutku se bodo stvari tako zakomplicirale, da boš moral iti k zdravniku, preventiva je pa ravno to, da tudi na ta način skrbim za svoje zdravje," je dejal.
Dvoletni projekt Peter bo pripravil temelje za uvedbo presejalnega programa za raka prostate
Zdravnica in vodja strokovne skupine za raka prostate pri državnem programu za obvladovanje raka Janka Čarman je predstavila dvoletni projekt Peter, katerega namen je priprava temeljev za uvedbo nacionalnega presejalnega programa za raka prostate. V prihodnjem letu bo potekala pilotna raziskava, ki bo zajela omejeno skupino moških, kar bo omogočilo preizkus učinkovitosti programa in prilagoditve za poznejšo širšo uvedbo.
"To torej še ne bo presejalni program na nacionalni ravni, ampak na eni omejeni skupini moških, kjer bomo poskušali ugotoviti še različne stvari, da bomo potem na kar se da učinkovit način to implementirali pozneje. Seveda se bomo ves čas prilagajali, upoštevali smernice in vse novosti, ki bodo na tem področju," je pojasnila Čarman.
Čarman je predstavila še najnovejše smernice na področju zdravljenja raka prostate. Poudarila je, da pri nizkorizičnih oblikah raka prostate smernice priporočajo aktivno sledenje, kar pomeni, da zdravljenje ni takoj potrebno in moški lahko ohranijo kakovostno življenje brez stranskih učinkov terapij. Pri bolj agresivnih oblikah raka pa uporabljajo kombinacijo lokalnega in sistemskega zdravljenja, da čim bolj povečajo možnosti preživetja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje