Cepivo je v sodelovanju z ministrstvom za obrambo razvil Inštitut Gamaleja iz Moskve, ki je odobritev zanj prejel v torek. Putin je po poročanju ruskega portala rt.com izrazil upanje, da bo Rusija kmalu začela množično proizvodnjo cepiva, ki povzroča "stabilno imuniteto".
Predsednik, ki vztraja, da bi moralo biti cepljenje zgolj prostovoljno, ne prisilno, je dejal tudi, da je njegova hčerka "sodelovala v poskusu" in že prejela odmerek cepiva. Dodal je, da je hčerka po prejemu cepiva dobila rahlo vročino, a se je ta kmalu umirila.
Kot je danes zatrdil zdravstveni minister Mihail Muraško, se je v kliničnem testiranju cepivo izkazalo kot zelo učinkovito in varno. "Vsi prostovoljci so razvili visoko raven protiteles in nihče od njih zaradi cepljenja ni trpel resnih komplikacij," je po poročanju ruske tiskovne agencije Tass dejal Muraško.
Dvakratni odmerek cepiva naj bi zagotavljal do dve leti odpornosti.
Namestnica premierja Tatjana Golikova je dejala, da bodo zdravstveni delavci cepivo začeli prejemati septembra. Širši javnosti pa bo prostovoljno na voljo od januarja.
Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je Rusija sporočila, da je 20 držav že naročilo milijardo odmerkov.
Moskva je cepivo po sovjetskem satelitu poimenovala Sputnik V, je sporočil vodja nacionalnega investicijskega sklada, ki financira projekt cepiva, Kiril Dmitrijev.
Širši preizkus šele sledi
Reuters medtem poroča, da odobritev cepiva šele nakazuje začetek širšega preizkusa, ki vključuje tisoče udeležencev, znanega kot tretja faza. Ta zahteva sodelovanje določenega števila okuženih udeležencev, da se lahko opazuje učinek cepiva. Praviloma so takšni preizkusi ključni predhodniki odobritve cepiva, še poroča Reuters.
Rusija je v zadnjih tednih zagotavljala, da bo v kratkem začela proizvajati cepivo proti novemu koronavirusu, proizvodnja pa naj bi se še dodatno okrepila na začetku prihodnjega leta. Tuji znanstveniki so sicer izražali pomisleke pri tovrstni hitrosti, Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pa je pozvala k spoštovanju smernic in direktiv pri razvoju cepiva.
Razvoj, testiranje in proizvodnja cepiv sicer običajno trajajo več let. Cepiva trenutno razvijajo države po vsem svetu, ki si želijo upočasnitve pandemije covida-19 in vrnitev življenja v normalne tirnice, potem ko so karantena in ukrepi za preprečevanje širjenja okužb prizadeli milijarde ljudi.
Glede na pregled razvoja cepiv, ki ga je WHO objavil na začetku meseca, je trenutno potencialnih 26 cepiv, ki so še v fazi kliničnih testiranj, od tega jih je šest napredovalo v tretjo fazo testiranja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje