Od 194 držav članic WHO-ja jih približno polovica ne bo dosegla zastavljenega cilja. V okoli 40 državah ni bilo cepljenih niti 10 odstotkov prebivalstva. Zaostanek je še posebej velik v Afriki.
Po vsem svetu je bilo do danes razdeljenih več kot 8,6 milijarde odmerkov cepiva proti covidu-19, vendar večinoma v razvitih državah, ki so imele dovolj sredstev za sklenitev lastnih pogodb s proizvajalci cepiv. Medtem so številni drugi odvisni od zalog svetovne pobude Covax, ki cepiva posreduje revnim državam.
Neverjetna razhajanja med bogatimi in revnimi državami
Po navedbah WHO-ja so imeli v Nemčiji na 100 prebivalcev približno 171 odmerkov, na Madagaskarju okoli 2,7 odmerka, v Demokratični republiki Kongo pa le 0,32 odmerka cepiva. V večini afriških držav to razmerje največkrat dosega nizko dvomestno število.
Bogate države so bile tarče številnih kritik, ker niso storile dovolj za podporo pobude Covax, a se je število pošiljk v okviru te sheme v zadnjih tednih povečalo. Do konca prejšnjega tedna je Covax po svetu dostavil 722 milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19.
V farmacevtski industriji so medtem prepričani, da za neravnovesje ni krivo pomanjkanje odmerkov. Po ocenah farmacevtskega združenja IFPMA je bilo samo decembra proizvedenih približno 1,4 milijarde odmerkov cepiva. Kot razloge združenje navaja velik dvom o cepljenju in težave z distribucijo cepiva na ravni posameznih držav. WHO odgovarja, da bi bile države na to pripravljene, če bi odmerke prejele organizirano in pravočasno.
Številne bogate države so skupaj obljubile donacijo več kot milijarde odmerkov. Vendar po navedbah WHO-ja dobava pogosto traja dolgo. Nekateri odmerki imajo tako le še nekaj tednov do izteka roka uporabnosti, zaradi česar je distribucija v revnejših državah še dodatno zapletena.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje