Ob vstopu v muzej nas nagovorijo miti in resnice o spolnih okužbah, ki jih je, kot izpostavljajo organizatorji muzeja, še zmeraj veliko.
"Osebe, ki so okužene, se pogosto stigmatizira, ker ljudje mislijo, da prenašajo bolezen. Z razvojem medicine to ni več res. Osebe, ki se zdravijo, imajo vsebnost virusa HIV nezaznavno," je pojasnila Tanja Rudolf Čenčič iz Drogarta.
Muzej je oblikovan kot nočni klub. Obiskovalke in obiskovalci se o spolno prenosljivih okužbah učijo na zabaven in interaktiven način.
V evropskem prostoru se je samo število primerov gonoreje v enem letu zvišalo za skoraj 50 odstotkov, število primerov sifilisa pa za 25 odstotkov. Raziskave kažejo, da kar tri četrtine mladih pri prvem spolnem odnosu uporablja ustrezno zaščito, kasneje pa ta delež upada.
Uporaba zaščite pred spolno prenosljivimi okužbami pa je med srednjo generacijo zmeraj slabša, ugotavljajo na NIJZ-ju. "Uporaba kondoma na žalost upada, ravno zaradi občutka varnosti. Očitno bomo morali znova začeti govoriti o tem in reklamirati uporabo kondoma, saj je to najboljša možnost, da se ne okužimo," je pojasnila Evita Leskovšek z NIJZ-ja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje